Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 102 - YAZAR : Dr.Hüseyin Pekin. Geri Tavsiye Et Yazdır


SEVGİ HER ENGELİ AŞAR (Omnia Vincit Amor)

Hüseyin Pekin,

Zurich.

Mahmut adlı genç şimdi İzmir Ege Üniversitesinde Edebiyat-Felsefe öğrenimi görmektedir. Bulabildiği “Turist Rehberliği” işini her halde iyi bildiği İncilizce’sine borç-ludur. Kim bilir belki de temiz giyimli, yakışıklı ve sevecen görünümü de etkili olmuştur.

Turist Rehberliği görevini sürdürürken, pek çok yabancı turist ile tanışıyor, kaynaşıyordu. Bunlar arasında Avusturyalı güzel bir öğrenci Christine vardı. O da öğrenciydi ve Viyana üniversitesinde ”İngiliz Dili ve Edebiyatı” bölümünde öğrenim görüyordu. Aynı yaşlardaydı. Her iki genç ilk karşılaşmalarında birbirlerinden etkilenmişlerdi.

Christine sarışın, lepiska saçlı, mavi gözlüydü. Mahmut, esmere yakın buğday renkli teni, yeşil gözleri ve siyah saçları hafif bukleli yakışıklı bir gençti. Mahmut,ülkemizin tatil yerlerinden biri olan Bodrum’un eşsiz güzelliklerini, tarihsel kalıntılarını yabancı turistlere gösterirken , Christine hep onun yanında kaldı, bir an bile ayrılmadan. Bodrum gecelerinin zevkini birlikte taddılar.Her gece bir lokalden ötekine koştular. Bol bol dans ettiler kaliteli şaraplarımızı birlikte yudumladılar.

Sayılı günler çabuk geçiverdi. Anısı dünyalara bedel tatlı iki hafta rüzgar gibi uçup gitmişti, Bodrum havaalanında Pasaport denetiminden geçerken, Christine, Mahmut’a ka-palı bir zarf uzatmıştı. Uçak havalandıktan sonra, Mahmut bir süre arkasından el sallamış ve sonra merakla zarfı aç-mıştı. Zarfın içindeki mektupta neler yazmıştı Chritine:

Mahmut, my love, biliyorsun, ikimiz de birbirimizden hoşlandık. Çok güzel günler, geceler geçirdik. Ülkenizin eşsiz güzelliklerini tanıdım ve de Bodrum gecelerini tatdım. Dileğim bu mektubumun sadece kısa süreli bir ayrılığın simgesi olmasıdır. Seni, Viyana’ya davet ediyorum. Adresimi mektubumun sonunda bulacaksın. Bodrum’ da iken her şeyi sana söylememiştim. Salt benzerliklere dayalı güzel ilişkimize parasal boyutun karışmasını istemediğim için böyle davranmıştım. Fakat artık bir sakıncası yok, şimdi yazabilirim. Ben Viyana’nın tanınmış , varsıl ailelerden birinin kızıyım..Babam baron. Anne tarafından dedem bir eski asker. Birinci Dünya Savaşı’ nda Galiçya cephesinde çarpışmış, komutan olarak. Orada Türk askerlerini tanımış, onların kahraman-lıkların babama anlatırmış. Babam sanayicidir.

Dilersen kendi fabrikalarımızdan birinde ya da başka bir yerde sana uygun iş bulur. Viyana’ya yerleşirsin birlikteliğimiz de böylece sürüp gider, sonsuza kadar. Senin Chiristine’in.

Christine’nin mektubunu okurken Mahmut çok duygulanır. Mendiliyle göz yaşlarını siler. Kendisini toparlar ve yüre-ğinde bir mum ışığı doğar. Er ya da geç Viyana’ da ya da Bodrum veya bir başka yerde Christine’e kavuşacaktır. Sevginin sıcak, tatlı yasasının gereğidir bu.

MÖ. 70-19.yıllarda yaşayan ünlü Latin şairi Virgilius’ın yüzyıllar boyu belleklerden silinmeyen şu gizemli dizesini anımsar: Sevgi her engeli yener: Omnia Vincit Amor.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail