Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : ABD
<< < 2 3 4 5 6 > >>

SAVAŞ NEDENİ PETROL MÜ, İLAÇ SANAYİİ Mİ?

Savaşlar İlaç sanayiini ve ilaç sanayiide savaşları özendiriyor olmalı
»»


PROF.DR.BOZKURT GÜVENÇ'DEN

Dr.Ehrev, açık değilse bile, simge ve imgelerle, yakın gelecekte AB'ye neden kabul edilmeyeceğimizi açıklamaya çalışıyor. Yorum ve yargısını desteklemek isterim, birkaç anekdot ve gözlem notuyla.
»»


SAVAŞ BATAĞI KARŞISINDA TÜRKİYE

Anadolu toprakları üzerindeki bir ulusun kötü,yanlış ve zararlı yönetilmek gibi bir lüksü olamaz. Bu topraklar, doğu ile batı arasındaki çelişkilerin düğümlendiği siyasal ve ekonomik çıkarlar dengesinin koruyucusu durumundadır.
»»


TÜRKİYE, POKERİ ÇOK YÜKSEK OYNADI.

Tages Anzeiger gazetesinde yayımlanan bu makale, aslında, AKP Genel Başkanı T.Erdoğan'ın isteği doğrultusunda AB'ye girmeniz için ABD Başkanı Bush'un aracılık etmesinin Avrupa'da nasıl tepkiyle karşılandığını göstermektedir .
»»


A.B.D, KENDİNDEN BAŞKA TÜM DÜNYAYA KARŞI

A.B.D ile Avrupa arasındaki boşluk, geçici bir sorun değil. Demokratik yasallıkdan ne anlaşıldığı konusundaki görüş ayrılığı, giderek derinleşmektedir. Öyle ki, A.B.D'nin sürekli savaş hedefleri doktirini, Avrupalıları her gün biraz daha fazla ürkütüyor.
»»


DÜNYA BANKASI ve IMF.

Dünya Bankasının elinde hiç değişmeyen basmakalıp dört aşamalı bir program vardır diyor, Prof. Stiglitz ve devam ediyor:


»»


SÖMÜRGELEŞME SÜRECİNDE TÜRKİYE

Mustafa Kemal Atatürk'ün devlet anlayışında: Dış borç,dışa ödenecek senelik borçtan fazla gelir sağlanacağı konular için ve ülkenin siyasal ,ekonomik düzenini halde ve gelecekte zarara uğratmayacak koşul altında alınabilir. Bu ilke yok edildi..
»»


CLİNTON'UN KONUŞMASI

ABD Başkanı Clinton'un T.B.M.M' nde yaptığı konuşma geniş yankı uyandırdı ... Konuşmasının bir yerinde şöyle demişti: Atatürk,1927 yılında bu Mecliste verdiği bir söylevde,Türkiye'nin öteki ülkelerle ilişkilerini gözden geçirirken, Amerika'nın ötekilerden daha çok kabul edilebilir,olduğunu söylemiştir. . Tümüyle yanlış bilgiler içeren bu söylediklerinde, Atatürk,ne büyük söylevinde ve ne de öteki konuşmalarında "ABD' nin ötekilerden daha fazla kabul edilebilir" türünde bir söz sarfetmiş değildir.
»»


KÜRENİN DIŞINDA KÜRESELLEŞMEK İSTEYEN ÜLKE: TÜRKİYE

ABD Başkanı Clinton'un ülkemizi ziyaretindeki konuşmaları ve davranış biçimli öyle sanıyoruz ki kamu oyumuzda büyük sevecenlik yarattı. Güzel konuştu diyorlar. . Neden? Çünkü oralarda ve de Batı'da devlet yönetmek ciddi bir iştir. Bill Clinton'un nasıl konuşacağını, neler söyleyeceğini yalnız kendisi değil, danışmanları ilebirlikte hazırlar. her gün TV ekranlarında boy gösterip abuksabuk konuşmazlar.
»»


EMPERYALİZM VE TÜRKİYE

Türkiye'deki özelleştirmelerin hemen tamamı, Dünya Bankası'na bağlı olarak Amerikan danışmanlık şirketlerinin belirleyiciliği ve yönlendiriciliği altında yapılmaktadır..
»»

<< < 2 3 4 5 6 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail