Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : ABD
<< < 1 2 3 4 5 6

YARDIM EDİYORUZ DİYE

Amerika'nın kullanmak istediği üçüncü Dünya Devletleri politikacılarını ülkesine davet ettiği, beyinlerini yıkadıktan sonra geri gönderdiği öteden beri bilinmektedir.Sayın Cumhur Ersüner de: "Amerika ile anlaştık. Türkiye'de ne kadar çok fabrika kurarlarsa iki ülke için o kadar iyi" biçimindeki konuşmasını geçen yıl Amerika dönüşü yapmıştı
»»


EMPERYALİZM VE TÜRKİYE

Atatürkçü Düşünce Derneği İzmir Şubesi Başkanı Metin Aydoğan, Antalya'da Müdafaa-i Hukuk toplantısına önemli bir bölümünü aşağıya aktardığımız tebliği ile katıldı . O toplantıda, tebliğini broşür halinde bastırarak katılımcılara dağıtan ve böylece kendisini dinlememizi kolaylaştıran kişi sadece Sayın Metin Aydoğan idi.
»»


YENİ DÜNYA DÜZENİ TÜRKİYE'YE YARADI MI?

Serbest piyasa ekonomisi, küreselleşme, özelleştirme, devletin ekonomiden elini eteğini çekip küçülmesini savunan siyaset adamları, kimi MEDYA ve iş çevreleri, bu kez savlarına haklılık kazandırmak amacıyla ortaya çıkan ve gerçeği yansıtan rakamları yanlış yorumlamaya başlamıştır.
»»


KÖRFEZDE YENİ BİR SAVAŞ TEHLİKESİ

1990 Körfez savaşı sonrasında ABD Başkanı Bush,"yeni dünya düzeni"ni açıklayan konuşmasında, bölgedeki sürekli hale gelen karışıklıkların önlenemeyeceğini de söylemeyi ihmal etmemişti. Bunun yanısıra, o dönemdeki ABD Dış İşleri bakanı James Baker, "silahsızlanma yarışının önlenerek, bundan böyle bölgeye yeni silah gönderilmesinin durdurulması gerektiğini vurgulamıştı. Ne var ki, 1991'den bu yana, sözler havada kalmış, körfez ülkeleriyle 50 Milyar dolar dolayında silah siparişinin bağlantısı yapılmıştır.
»»


İSTİHDAM YARATMADA AMERİKAN MODELİNİN ELEŞTİREL ANALİZİ

Bu yazı, İsviçreli ekonomist ve kimya mühendisi, İsviçre Sosyal Demokrat Partisi (SPS) Bern milletvekili, Millet Meclisi'nde "Ekonomi Komisyonu" üyesi, Zürich Üniversitesi eski öğretim üyesi, Dünya Ticaret Konferansı danışmanı, Rudolf H. Strahm'ın, geçtiğimiz kasım ayı içinde, Zürih Halkevinde yaptığı konuşmadan, dilimize çevrilmiştir.
»»


DÜNYANIN YENİ EKSENİ ve EKONOMİDEKİ DENGESİZLİKLERİMİZ

Avrupa Birliğine kabul edilmeksizin, Gümrük Birliği'nin koşullarına boyun eğen ve bunu Türk halkına başarı olarak sunan siyasal iktidar mantığı, Osmanlı dönemindeki ekonomi dişiliğin örneklerinden birini anımsatmaktadır.
»»


GÜMRÜK BİRLİĞİ KISKACI

Türkiye Sorunları kitap dizimizin bu sayısında "Gümrük Birliği" konusuna ağırlık vermemizin nedeni, Türkiye’nin başına nasıl çorap örülmekte olduğunu okuyucularımıza açıklamak içindir.
»»


DÜNYA TARİHİ DÜNYA MAHKEMESİDİR

Büyük Alman ozanı Schiller (1759-1805), bir vakitler, "dünya tarihi, dünya mahkemesidir" (Die Weltgeschich-te ist das Weltgericht) derken, elbette temelde haklıydı. Ne varki, önemli olan yargının biçimsel görülmesi değil, verilen hükmün adaletli olmasıdır. Ve de adalet, kısaca tanımı ile,gerçeğin eyleme geçmesidir.
»»

<< < 1 2 3 4 5 6
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail