Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : ANILAR
<< < 1 2 3 > >>

GÖKSÜNDE YUNAN MADALYASI ASKER ve İSMETİNÖNÜ

Genç bir general olan İsmet Paşa, nasıl devlet adamı olacağımnı o yıllarda kanıtlamıştı.
»»


YALNIZ DEVLET ADAMI DEĞİL İNSAN MUSTAFA KEMAL

Mustafa Kemal'i tanıyabilmek için, yurtsever olmak, ulusalcı olmak, ulus devletinden yana tavır almak, ldinin siyasallaşmasına karşı çıkarak, aklik ilkesinin savunucusu olmak ve onun gibi insan olabilmek gerekir.l
»»


YILLAR SONRA ANLADIM. O GÜN ÜLKEMİZİN GELECEĞİNİN VURULDUĞUNU

Bizler ülkemizin geleceğini aydınlık günler için geliştirmenin bilincini, bilimini nasıl ve ne zaman edineceğiz. Çatak Köyün'den Yılmaz Dönmez'in bu yazısını okumanızı öneriyoruz.
»»


DPT'DE BİR VEDA MESAJI

Alptekin Erdoğan'ın DPT'den emekli olup ayrılırken yayımladığı veda mesajı aslına Türkiye'yi anlatmaktadır.
»»


İMAM BAYILDILI SİYASET.

“İmam Hatip Lisesinden mezun olmak üniversiteye girmeyi engellememelidir, böylesi eşitsizlik ortadan kalkmalıdır” türündeki söylemin inandırıcı olamayacağı açık. İmam Hatip Lisesini bitirenlerin üniversitelere girmesine yol açan girişimler yeni değil. Devlet Planlama Teşkilatına 1967 yılında Müsteşar olarak tananTurgut Özal başladı.
»»


DEVRİMCİ SUPHİ AĞABEY

27 Mayıs Devrimi olduğunda Denizli Lisesi orta kısmında öğrenci idim. Devrimi gerçekleştirenleri bir köylü çocuğu olarak, pek anlayamadan” izledim. Babamın coşkusunu ve DP dönemini anlatan şiirini dün dibi anımsıyorum. Bütün köy (Denizli Tavas ilçesi Nikfer köyü) davul, zurna eşliğinde elimizde bayraklarla çevre köyleri dolaşmıştık
»»


SUPHİ KARAMAN'IN ARDINDAN.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet edeceği gençlerden biri hangisidir türünde bir soru aklınıza gelse, hemen yanıt verebilirsiniz: Suphi Karaman. Çünkü o, yaşamının hiçbir döneminde Cumhuriyetin Türkiyesi’ne ve Türkiye’nin Cumhuriyetine, onun kazanımlarına sahip çıkmanın savaşımında geri kalmamıştır. Onu 80 yaşında, inandığı dava uğruna Kızılay’da elinde bildiri dağıtırken görebilirdiniz.

»»


ALİ TURGAN'IN ARDINDAN

Ali Turgan'ı her gördüğümde, onun gibi hiçbir beklentiye kapılmadan, toplum için özveriyle uğraş verenler ülkemizde acaba kaç kişi dir, diye düşünürdüm.


»»


BİLİNMEYEN BİR BİLİM ADAMI :

Bilgisini toplumla paylaşan ender bilim adamlarımızdan biridir Prof.Dr.Nuri Sağıroğlu. 25 Ağustos 1927'de Kilis'te doğdu. 1950'de Tıp Fakültesi'ni bitirdiğinde, başarılı öğrenci olduğu için, hocalarının üniversitede kalması önerisini kabul etmeyip, Anadolu'da topluma hizmet vermeyi tercih etmişti.
»»


GÜLDİKENİ YAYINEVİ'NİN KURUCUSU BEYKÖYLÜ'NÜN ARDINDAN.

Güldikeni Yayınevinin kurucusu Mustafa Beyköylü'yü 21 Şubat 2002 günü Ankara Selanik caddesinde, karşıdan karşıya geçerken bir taksi'nin çarpması sonucu yitirdik. Daha yapılacak pek çok işleri varken, Kurban Bayramı arafesinde trafiğe kurban gitti.
»»

<< < 1 2 3 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail