Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : ANILAR
<< < 1 2 3

VON BRAUN VE ÖZÜRLÜ DERS KİTABI

11 yaşındaki torunum Sıla Ölçen, "dede bu doğru mu" diye getirip göstermeseydi, o ders kitabındaki tümceyi belki de göremeyecektim. Okuduğu tümceyi doğal olarak yadırgamıştı ve başarının çalışmakla sağlanacağına ilişkin aile içi eğitime ters düşen bir düşünceyle karşılaşmanın çelişkisini yaşıyordu. Tümce şuydu: Aptallara teşekkür etmeliyiz. Onlar olmasaydı biz nasıl başarılı olurduk.


»»


SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI SAVINA KARŞI: BİZ OSMANLI DEĞİLİZ.

Genç Türkiye Cumhuriyetinin karşısında Batı dünyasının ikircikli davrandığına ilişkin örnekler son yıllarda kendisini daha çok belli etmeye başlamıştır. Bir bakıma Türkiye'nin kendi kendisiyle uğraşması, didişmesi, ekonomik gelişmesinin duraksaması, Batı dünyasının uzun erimli stratejisinin gereğidir.
»»


CUMHURİYETİ KİME EMANET ETTİ MUSTAFA KEMAL?

Sırtındaki çanta geriden gencin görünmesini önlüyordu. Sırt çantasına asılı neler yoktu ki. Matara,içinde mikroskop olduğunu söylediği ahsap kutu.öteki yanında çay suyunu ısıtmak için kullandığı gaz tübü,küçük bir kürek,kazma. Akkuş'a gitmek istiyordu ya yürüyerek ya da otostop yöntemiyle. Niçin? Soruyu cebinden bir not defteri çıkararak yanıtladı. Defterinde bir bitki yaprağının krokisi çiziliydi. Bu bitkinin vatanı Akkuş,diyordu Alman öğrenci.. Bitkiyi bulacak tezimi hazırlayacağım demişti..
»»


AYŞE HANIM, TEMİZLİKÇİ KADIN

Temizlikçi kadın Ayşe Hanım ile Üniversite yıllarında karşılaşmıştım. Akşamları uygulamalı dersleri bitirdikten sonra merdivenlerden aşağıya doğru inerken, çoğu kez onu, en alt merdiven basamağına oturmuş görürdüm. Yanında kova, tahta fırça, süpürge ve toz bezi.
»»


SELAHATTlN TUĞSEL'İN ARDINDAN

Honore de Balzac'ın "Köy Hekimi" adıyla Türkçeye çevrilen romanını okumamış olanlarca belki Selahattin Tuğsel'i tanıtmak çok güç. Onun Niksar ilçesindeki köyleri meyve ağaçlarıyla donatmak için, yüreğinde taşıdığı coşkuyu, yorulmak bilmez çalışma gücünü anlamak olanaksız. Çünkü o da nesli tükenen yurtsever, özverili, kamu görevlilerinden biriydi.
»»


NECDET ÖKMEN'İN ARDINDAN.

19 Mayıs günü aramızdan ayrılan Necdet Ökmeni kim görse, ona saygı duyardı. Kişiler yaradılışları gereği saygı duyulan, güvenilen insanlar olarak ötekilerden ilk bakışta ayrılabilir.
»»


1950'LERDEN 2000'Lİ YILLARA BİZİM KÖY

194O'lı yılların Demirciköyü'nü "Bizim Köy" adlı kitabında yaşatmıştı Mahmut Makal. Onun yapıtlarında Orta Anadolunun tüm bahtsızlığının bir oya gibi işlendiğini görürüz.
»»


CHP, SAYIN ECEVİT'E İHANET Mİ ETTİ?

Hürriyet Gazetesinde İsmet Solak tarafından "Karaoğlanın Dönüşü" adlı bir yazı dizisi yayımlandı. Bu dizinin 22 Eylül 1994 günü yayımlanan bölümünde "Partisi ona ihanet etti" başlığının kullanıldığını görmekteyiz.Oysa, bunun tersi doğru'dur.
»»

<< < 1 2 3
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail