Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : AVRUPA BİRLİĞİ
<< < 1 2 3 4 5 > >>

DEVLET TİYATROLARINDA EMPERYALİZME ALKIŞ

Kültür ve Turizm Bakanlığına Bağlı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğününm Şinasi Sahnesinde sergilediği "Avrupa Komedyası" adlı oyunda, ülkeyi işgalden kurtaran ABD askerleri seyirciler tarafından alkışlanmaktadır. ABD, hangi ülkeyi işgalden kurtarıyor? Hüsnü Medanoğlu'nun yazısını okuyunuz ve Türkiye'nin nerelere sürüklenmek istendiğini içiniz burkularak izleyiniz.
»»


ORTAGOĞU' DAKİ İSRAİLVAHŞETİNİN PERDE ARKASP..

İsrail'in Lübnan' saldırısını, ABD'nin Ortadoğu'daki petrol egemenliğini kıurmasından bağımsız düşünmek yanlıgı olur. Aslında İslam dünyası'nın böylesi olağanüstü enerji coğrafyasına yerleşmiş olmasına 21.yüzyılın küreselleşen emperyzmi son vermeyi amaçlamaktadır ve Papa 16.Benedictus dan da icazet gelmiştir. İsrail Ortadoğu'daki kanlı şavaşın, ABD tarafından kullanılan maşasıdır.
»»


AB'YE BAĞIMLILIK TUTKUSU

Ülkemizde kamu oyu yoklaması yapılsa, büyük çoğunluğun AB'ye girme yönünde oy kullanacaktır. Böyle bir sonuçta, AB'ye üye olmamızda yarar sağlanacağına ilişkin bir bilginin yer alacağı sanılmamalı. MEDYA ve siyasal iktidarlar, toplumu AB'den yana koşullandırmaktadır ve toplumun AB'nin ne denli ikircikli, iki yüzlü, art niyetli olduğunun aıydına varmaması için de yoğun çaba harcanmaktadır.


»»


İPSİZ PAMUK'UN İPLERİ

Avrupa Birliği'nin bir işlevi de Türkiye'nin aleyhinde kim konuşur ve yazarda ona sahip çıkmaktır. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Sy. Yücel Aşkın da Türkiye'nin aleyhine yazıp konuşsaydı ona da sahip çıkar ve insanlık dışı işlemlere uğratılmasına skarşısında seyişci kalmazdı. Orhan Pamuk gibi az okunan çok satan bir yazara sahip çıkması, o yazarın Türkiye'ye pamuk ipliğiyle bağlı olmasındandır hatta ülkemizde yaşamaktan utanç duyduğunu söylemesi, Ermeni sözde soykırımı Batının isteği doğrultusunda yorumlamasıdır.
»»


3 EKİM 2005 ÖNCESİ ÖNCESİ VE SONRASI

Ülkemizin Avrupa Birliği'ne üye olması koşullarını ileri süren "3 Ekim 2005 günlü Çerçeve Belgesi" aslında, Andoluyu işgal etmeyi öngören Serves Antlaşması'nın diplomatik dilde güncelleştirilmesinden başka bir şey değildir. İleri sürülen koşullara, karşıymış gibi görünen Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarı, aslında o belgedeki koşullara boyun eğmiştir..
»»


AVRUPA BİRLİĞİNDE MASKELİ BALO

Özel Sektörün yurtseverler kanadını oluşturan Ankara Ticaret Odası ve onun başkanı Sinman Aygün, Avrupa Birliğinde Maskeli Balo adıyla yayımlanan kitabında, o birliğin ikircikli, iki yüzlü niteliğini ortaya çıkarmaktadır.
»»


AVRUPANIN ÇÜRÜMÜŞ YÜREĞİ.

Robert Connolly AB Para Birliği Komisyonu Başkanlığı görevinde bulunmuş ve birlik içindeki yolsuzluklarla savaşıma girdiği için işten çıkarldı.426 Avrupanın Çürümüş Yüreği kitabı AB'nin kokuşmuşluğunun öyküsüdür. Sy.Yılmaz Dikbaş'ın e-mail ile iletisini kitap dizimizin bu sayısında yer verdik. Kendisine bu duyarlılığından ötürü teşekkür ediyoruz.
»»


GÜNRÜK BİRLİĞİ EK PROTOKOLU

Gümrük Birliği Ek Protokoluna Güney Kıbrıs Rum kesimi girdiğine göre artık onu tanımamazlık edemeyiz. Türkiye'nin siyaset adamları bir kez daha neyi imzaladıklarını sonradan düşünmeye başlayacaktır. Bir Japon dışişleri temsilcisi, "biz düşündükten sonra karar veririz, sizler karar verdikten sonra düşünüyorsunuz" demişti. Osmanlı Devleti de böyle bir özrün içinde çöküp gitti.
»»


EMPERYALİZMİN PANZEHİRİ: ULUSALCILIK

21.yüzyılın emperyalizminin önündeki en etkin engel kuşkusuz ulusalcılık, ulusal bilinçtir. Küreselleşme ile bu bilinç yok edilmek isteniyor.
»»


GENELKURMAY BAŞKANI HİLMİ ÖZKÖK'ÜN KONUŞMASI

Genelkurmay Başkanı 20.Nisan 2005 günü Harp Akademileri Komutanlığında yaptığı konuşmayla, bugünün siyaset ve devlet adamlarına, nasıl düşünüp nasıl davranmalarına ilişkin not vermiştir. İnternetten ulaştığımız o konuşma metni aslında TSK'nın görüşüdür ve dıişardan Türkiye'ye nasıl bakıldığını ve Türkiye'nin dışarıya nasıl bakması gerektiğini anlatmaktadır. Bize göre dfplomatik muhtıradır.
»»

<< < 1 2 3 4 5 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail