Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : AVRUPA BİRLİĞİ
<< < 1 2 3 4 5 > >>

AVRUPA BİRLİĞİ: ŞAKA MI? (Çeviri)

Die Wetwoch'nin Haziran 2004 tarihli nüshasında Avrupa Birliğinin yapısına ilişkin çok olumsuz gelişimleri yansıtan bir makaleyi, Dr.Hüseyin Pekin dilimize çevirerek göndermiştir. Gerçekten AB bir şaka mı, bu denli ciddiye alınması gerekir mi sorusu zihinlerde yer etmeye mi başladı? Sorunun yanıtını bu yazıda göreceksiniz.
»»


SÖMÜRGELEŞME SÜRECİNDE TÜRKİYE.

Türkiye'nin tüm yurtsever, ilerici, aydın, kesimlerine sesleniyoruz. Ülkenin sömürgeleşme sürecine bilimle, bilgelikle, sabırla, bütünleşerek karşı çıkmanın zamanı gelmiştir.Türkiye, AB-ABD eksenine peyk olmaktan kurtulmalı, ulusal çıkarlarına, ulusal onuruna ve ulusal bütünlüğüne sahip çıkmayı başarmalıdır.
»»


TÜRKİYE'NİN SÖMÜRGELEŞMESİNE KARŞI ÖNEMLİ BİR DEVİNİM.

Sömürgeleşmeye karşı demokratik direniş hakkını kullanan bir avuç yurtsever aşağıdaki bildirgeyi hazırlamıştır. Tüm aydın, demokrat, ilerici, yurtsever birey ve örgütleri bu bildirgeye sahip çıkmaya ve sömürgeleşmeye karşı yurtseverliğin gereği olan demokratik karşı çıkma eylemine çağırıyoruz
»»


AB ANAYASASINA AB İÇİNDE TEPKİLER.

AB içinde AB Anayasasının militer niteliği tepkilere neden olmuş ve AB'nin tehdit ortaya çıkmadan önce yok edilmesi olarak betimlenen BUSH doktrinin AB tarafından da benimsenmesi ve NATO'dan bağımsız ortak ordu oluşturulmak istenmesi tepkilere neden olmaktadır.
»»


AVRUPA BİRLİĞİ KISKACINDA BİR ĞLKE:TÜRKİYE

Avrupa Birliğine karşı olmak ya da üye olmak türünde iki zıt görüş artık önemini yitirmiştir. Önemli olan, üyelik için katlanılan ağır koşullar, verilen ödünler ve sadece görüşme tarihi almayı başarı sayan anlayış biçimideki çarpıklıktır.
»»


AB'NİN İÇ YÜZÜ

Avrupa çalışmıyor,Brüksel bir yığın mevzuat üretiyor. İyice merkezileşiyor. Hemen 0n yıldan bu yana kasa defterleri denetime verilmiyor. Bu yolsuzluk kuşkusu uyandırmaz mı? İşin daha kötüsü her y, 5 milyon Euro'nun nereye gittiği bilinmiyor.
»»


Dr.NEGU EHREV İLE SÖYLEŞİ

Karşılıklı söyleşi yapmıyor, farklı iki dünyadan gelmiş iki yabancı, biri birini tanımak istiyor gibiydik.
»»


D.NEGU EHREV İLE AB -TÜRKİYE İLİŞKİLERİ ÜZERİNE

Dr.Negu Ehrev AB-Türkiye ilişkilerine çok farklı açıdan ve daha gerçekçi olan açıklamalar getirmektedir. Eğer görevi başında olsaydı, bu denli açık konuşmazdı, bunu o da dile getiriyor. Şimdi daha özgürce düşüncelerimi size aktarıyorum diyor. Sorduğumuz sorulardan ilki şuydu:


»»


Dr. NEGU EHREV İLE AB -TÜRKİYE İLİŞKİLERİ KONUSUNDA

2001 Yılının 10 Kasım günü, Zürichte kurulan Atatürkçü Düşünce Derneğinin çağrısına uyarak, seçkin dinleyiciler grubuna "Yeni Dünya Düzeninde Kemalizm" konulu konuşmayı yapmanın mutluluğuna ek olarak Dr. Negu Ehrev ile söyleşi yapma olanağını da buldum.
»»


AB -TRENİ

Ülkemizin son yıllarda, özelleştirme, küreselleşme, serbest piyasa ekonomisi, devletin küçülmesi türündeki, yapay ve gereksiz, hatta çok ta zararlı ve bilinçsiz uygulamalarından bir sakıncalısını Sivas kentimiz, acı örnekleriyle yaşamaya başlamıştır. Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın dehşet içinde, ürküntüyle basına yansıyan demecini okuduğumuzda, devlet sorumluluğu taşıyan bir kişinin nasıl böyle düşünebildiğine, nasıl bölesi akıl almaz yanılgılara düştüğüne inanmakta güçlük çekmeye başladık. "Avrupa trenini kaçırırsak 10 yıl sonra ulusal bütünlüğümüz tehlikeye girebilir" diyor bu kişi. O trenin Diyarbakır'dan geçtiğini söyleyenin kendisi olduğunu unutarak. "Atatürk'ü seven AB yolunu karartmasın" diyen gene o idi. (Hürriyet , 15.11.2000)


»»

<< < 1 2 3 4 5 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail