Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : AVRUPA BİRLİĞİ
<< < 2 3 4 5 6 > >>

AVUSTURYA'DA DAHA ÇOK DEVLET DAHA AZ ÖZEL .

Viyana'nın Stephanplatz meydanında, ezilmiş emekci kitlelerinin 1927'deki ünlü direnişlerini ütopik bir fabrika kentinde sahneye koydular. Aralarında hekimlerin, toplum bilimcilerin ve SPÖ (Avusturya Sosyalist Partisi) eski kadın kolları sorumlusu Johanna Dohnal'ın da bulunduğu bir grup, "Sosyal Devlet Avusturya" başlıklı bir imza kampanyası düzenlediler.
»»


KÜRESELLEŞME ve AVRUPA BİRLİĞİ KARŞISINDA:TÜRKİYE

21.yüzyılın başında, küreselleşme sürecinin getirdiği ve dünyamızın 28 varsıl ülkesinin arkasında yer aldığı iki temel yaşam ilkesi, gündeme yerleşmiş görünüyor. Birincisi "demokrasi", ikincisi ise "serbest piyasa ekonomisi". Biri olmadan, ötekisi de başarılı olmaz türünde savunulan sav,tam olarak açıklığa kavuşturulamadı.
»»


TEKNOLOJİNİN BARBAR ÜLKELERİ, AB MÜKTESEBATI SİZİ OLSUN.

Batılılaşmak, Avrupalılaşmak ve Çağdaşlaşmak, biri biriyle ilintisi olmayan, biri birinden farklı deyimlerdir. İlk ikisini özenti olarak niteliyor, üçüncüsünü yani çağdaşlaşmayı da bir öğreti, olarak algılamak istiyoruz. .
»»


AB-ÜYELİĞİ KARŞISINDA İSVİÇRE ve BİZ.

4 Mart Pazar 2001 günü İyapılan "halk oylaması" sonucunda, AB ile görüşmelerin gecikilmeden başlaması İsviçre halkı tarafından red edildi ve % 76.6 oranında AB-ile görüşme yapılmasına gerek olmadığına halk karar vermiş oldu.


»»


AVRUPA BİRLİĞİNİN DOĞUYA UZANMASI

AB'nin kurucu ülkeleri,topluluğun Doğuya doğru genişlemesini uzun erimli programa almış olsalar bile daha şimdiden bunun ne getirip ne götüreceğini düşünmeye başlamışlardır. Doğu'ya doğru genişleme sürecinde,aday ülkeler arasına alınan Türkiye, acaba tam adaylığa hazır bir ülke olarak kabul edilecek mi, ya da bugüne kadar savsaklama politikasıyla ortaya her seferinde bahaneler mi konacak .
»»


SÖMÜRGELEŞME SÜRECİNDE TÜRKİYE

Mustafa Kemal Atatürk'ün devlet anlayışında: Dış borç,dışa ödenecek senelik borçtan fazla gelir sağlanacağı konular için ve ülkenin siyasal ,ekonomik düzenini halde ve gelecekte zarara uğratmayacak koşul altında alınabilir. Bu ilke yok edildi..
»»


TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNDE ULUS-DEVLETİNİ KORUMA ARAYIŞI.

. Türkiye 1959'da AET'ye üye olmayı, daha çok Yunanistan karşısında kayba uğramamyı düşüerek önemsiyordu. İlhan Tekeli ve Selim İlkin'in ortaklaşa hazırladığı yazıda bu düşüncenin kanıtlarını bulacaksınız.
»»


KÜRESELLEŞME ULUS DEVLET ETKİLEŞİMİNDE:TÜRKİYE -AB.

Son bin yılın üçyüz elli yılında ortaya çıkan ve gelişen ulus-devlet anlayışı, toplumsal yaşayışı ve uluslararası ilişkileri biçimlenmesini büyük ölçüde başarmıştı.. Son yirmi yıldır küreselleşme süreci önemli ölçüde aşındırmaktadır.
»»


AET- AB SÜRECİNDE TÜRKİYE

20.yüzyılın ortalarında Avrupa kıtasındaki uzun erimli barış sürecinin başlamasının siyasal ve ekonomik dengeye bağlı olduğunu ilk sezinleyen kişi, Fransız Dışişleri Bakanı Robert Schuman oldu. 1951'in 18 Nisanında geleneksel Fransız-Alman çatışma-sını önleyecek olan tasarımını Belçika,Lüksemburg ve Almanya ile ortak bir anlaşmaya dönüştürdü..Avrupa Birliğinin doğuşuydu bu.
»»


UTKU OLAN BİR TUTKU: AVRUPALI OLMAK

Utku olan Avrupalı olmak tutkusu. Avrupalı olmak ne demek. Nasıl Avrupalı olunur. Daha doğrusu gerekli midir?Başkalarının verdiği kararla Avrupalı olunur mu?
»»

<< < 2 3 4 5 6 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail