Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : ÇEVİRİ
<< < 1 2 3 4 5 > >>

ABD'NİN YÜRÜTTÜĞÜ SAVAŞLAR, POLİTİK ÇIKMAZ SOKAK MI?

1990'dan bu yana dünya, boyutları giderek büyüyen pek çok savaşla karşı karşıya gelmiştir. Savaşlar, özellikle Afrika ve Asya'da ortaya çıkmakta. Bu savaşların en belirgin özelliği de, pek çoğuna ABD'nin doğrudan ya da dolaylı yoldan karışması ve yine onun tarafından sona erdirilmesidir.
»»


YOLSUZLUĞA KARŞI ÇIKAN ÖRNEK BİR SAVAŞIMCI: PETER EİGEN.

Alman avukat Peter Eigen, Kenya'da kayalık bir arazi üzerinde ayakta dikili durmuş, 150 metre aşağısından incecik şerit halinde akıp giden dereyi seyrediyordu. Hükümet, burada bir baraj yapımını düşünüyordu. Buna karşın Eigen, projenin gerçekten gerekli olup olmadığı konusunda kuşkuluydu. Ve Dünya Bankası'nın Doğu Afrika bürosu da projeyi desteklemekten kaçınıyordu.

»»


AYDINLIK BİR SES

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Aziz Konukman'ın TRT2-17.9.2003 günlü 18 30 Haber saatında Nermin Tuğuşlu'nun sorularına verdiği yanıtı izleyince kendisini kutlamaya gereksinim duyduk ..

»»


ABD İLE POLONYA İPE BİRLİKTE SARILIYOR, NEDEN.

Irak topraklarında 130 bin Amerikan askeri bulunmakta. ABD Hükümeti, gelecek sonbahara kadar bu sayıyı 30 bine indirmeyi düşünüyor. Öylelikle, şimdiki beş tümenden sadece ikisi Irak'da bırakılacak. Geri kalan birlikler, daha başka olası görevlere hazır durumda bekletilmek üzere, ABD'deki ve Avrupa'daki üslere geri dönecek.
»»


TÜM CEPHELERDE KAYBEDEN ÜLKE

Yaklaşık bir ay önce, Irak savaşı başladığında Türkiye adeta şoka uğramış gibiydi. Nedeni de, Ankara Hükümetinin Amerika'nın Türkiye'yi yanına almadan Irak'ta savaşa girmeyeceğine kendini inandırmış olmasıydı.
»»


WRONG WAR (YANLIŞ SAVAŞ)

David Held'in "Yanlış Savaş" konulu yazısına değinmeden geçemeyeceğiz. Irak'a karşı savaşın jeopolitik ilişkileri bir çıkmaz sokağa ve hepimizi yasadışı kural tanımaz topluma sürükleyeceğinden söz ederek konuya giriyor.
»»


ATEŞ ALTINDA IRAK

Ateş Altında Irak yazısını dilimize çevirerek okuyucularımıza sunmamızın iki nedeni var. Bunlardan biri, Almanya'da sosyal demokrat bir partinin (SPD) yan kuruluşu gibi işlem gören Fridrich Ebert Vakfı'nın bir yayın organında Irak savaşının nasıl yorumlandığı ve savaşın arka planında hangi olasılıkların yer aldığını görmek ve göstermek, ikincisi de, AKP'nin,ABD'nin savaş araç ve gereçlerinin T.B.M.M'nin kararı olmaksızısn,ülkemize girmesine göz yumması
»»


SAVAŞ NEDENİ PETROL MÜ, İLAÇ SANAYİİ Mİ?

Savaşlar İlaç sanayiini ve ilaç sanayiide savaşları özendiriyor olmalı
»»


TÜRKİYE, POKERİ ÇOK YÜKSEK OYNADI.

Tages Anzeiger gazetesinde yayımlanan bu makale, aslında, AKP Genel Başkanı T.Erdoğan'ın isteği doğrultusunda AB'ye girmeniz için ABD Başkanı Bush'un aracılık etmesinin Avrupa'da nasıl tepkiyle karşılandığını göstermektedir .
»»


AVUSTURYA'DA DAHA ÇOK DEVLET DAHA AZ ÖZEL .

Viyana'nın Stephanplatz meydanında, ezilmiş emekci kitlelerinin 1927'deki ünlü direnişlerini ütopik bir fabrika kentinde sahneye koydular. Aralarında hekimlerin, toplum bilimcilerin ve SPÖ (Avusturya Sosyalist Partisi) eski kadın kolları sorumlusu Johanna Dohnal'ın da bulunduğu bir grup, "Sosyal Devlet Avusturya" başlıklı bir imza kampanyası düzenlediler.
»»

<< < 1 2 3 4 5 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail