Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : ÇEVİRİ
<< < 1 2 3 4 5 > >>

TÜRKİYE'NİN GÜVENLİĞİ ve NATAŞA SORUNU

Dünya'nın en eski mesleğini yürüten ve gittikçe artan sayıda, Türkiye'ye akın eden Rus ve Ukrayna'lı kadınlar, izlenmeye alındılar. "Nataşa" olarak adlandırılan bu kadınlar, ilk kez Rusya'nın Doğu Bloku ülkelerinin ekonomilerinin bozulmasından sonra, Türkiye'ye geldiler ve Türkiye'nin hemen hemen tüm kentlerine yayıldılar
»»


ÖDEME GÜCÜNÜ YİTİREN ARJANTİN

Bir zamanlar dünyanın varlıklı ülkelerinden biriydi Arjantin. 19 ncu yüzyılın başlarında, kişi başına ulusal geliri, Fransa, İspanya ve Japonya'nın da üzerindeydi. Pek çok Avrupalı, Arjantin'e göçmüş ve başarılı yeni bir yaşam biçimi yaratmıştı. O güzel günler artık gerilerde kaldı
»»


İTALYAN DEMOKRASİSİ ŞÖVALYENİN ELLERİNDE

Silvio Berlusconi Kim?
»»


AB-ÜYELİĞİ KARŞISINDA İSVİÇRE ve BİZ.

4 Mart Pazar 2001 günü İyapılan "halk oylaması" sonucunda, AB ile görüşmelerin gecikilmeden başlaması İsviçre halkı tarafından red edildi ve % 76.6 oranında AB-ile görüşme yapılmasına gerek olmadığına halk karar vermiş oldu.


»»


GLOBALLEŞME TUZAĞI

Küreselleşmeyi bir tuzak ve demokrasi ile gönence saldırı olarak niteleyen kitabı,okuyucularımıza ana çizgileriyle tanıtmak istiyoruz. Küreselleşmenin dışardan değil bir de içerden nasıl göründüğünü,nasıl yorumlandığını anlamamız gerekir.


»»


AVRUPA BİRLİĞİNİN DOĞUYA UZANMASI

AB'nin kurucu ülkeleri,topluluğun Doğuya doğru genişlemesini uzun erimli programa almış olsalar bile daha şimdiden bunun ne getirip ne götüreceğini düşünmeye başlamışlardır. Doğu'ya doğru genişleme sürecinde,aday ülkeler arasına alınan Türkiye, acaba tam adaylığa hazır bir ülke olarak kabul edilecek mi, ya da bugüne kadar savsaklama politikasıyla ortaya her seferinde bahaneler mi konacak .
»»


NÜKLEER ATIKLAR SORUNU

Devreden çıkarılmış nükleer santralların, sökülmesi ve yıkıntılarının başka yerlere taşınması,radyasyon yaymayı sürdürdükleri için, çok riskli ve çok masraflı,karmaşık bir konudur..
»»


AİDS'E KARŞI SÜNNET AİDS'E KARŞI SÜNNET

Sünnet,genel olarak din ve kabile geleneklerine ya da kültüre bağlı olarak yapılıyor. Küçük bir deri parçasının kaybıyla, AİDS hastalığının büyük olasılıkla önlendiği anlaşılmaktadır. Fakat bu sonuç,göründüğü kadar da basit değil. Sünnetle AİDS (daha doğrusu hastalığa neden olan HİV virüsü) arasındaki ilinti,10 yıldan fazladır tartışılıyor.
»»


BULGARİSTAN'IN NÜKLEER SANTRALLARI KAPATMA KARARINI "AB" ALKIŞLIYOR.

AB'nin genişlemesi konusunda yetkili olan Günter Verheugen, Bulgar Hükümetinin Kozloduj nükleer santralının 1 ila 4 reaktör ünitesini vaktinden önce kapatma kararını almasın övmektedir. Konuyla ilgili olarak, Verheugen, Sof-ya'da Başbakan Kostov ile bir görüşme yapmıştır.
»»


ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÜLKELERİNDE MİLYONLARCA İNSANIN RÜYASI: KÜRESELLEŞME

1999 yılının Ocak ayında İsviçre'de "Davos" kentinde düzenlenen "Dünya Ekonomik Forumu" toplantısında tartışılan en önemli konu küreselleşme olmuştur. Bilindiği gibi, sıradan kimseler için bu kavram oldukça ürkütücüdür. Haklılar mı? Bu çok önemli soruya en yansız ve gerçekçi yanıtı ABD'in ünlü Masachusette Institute of Technology (M.I.T.) profesörlerinden Paul Krugman vermiştir. Aşağıda onun kimi sorulara verdiği yanıtlarını bulacaksınız.
»»

<< < 1 2 3 4 5 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail