Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : ÇEVİRİ
<< < 1 2 3 4 5 > >>

PAKİSTAN CUMHURBAŞKANI İLE RÜŞVET-ŞERİAT ÜZERİNE SÖYLEŞİ.

Pakistan, şimdilerde rüşvet-şeriat girdabına iyiden iyiye yuvarlanmış gibi. Eski başbakan Benazir Butto'dan sonra halen iktidarda bulunan başbakan Navaz Şerif, ağır rüşvet (yolsuzluk) uçlamaları ile karşı karşıya. Can çekişme noktasına gelen iktidarını sağlamlaştırabilme düşüncesi ile "şeriat hukuku "nu getirmeye niyetlenmesi sonucu, çevresindeki çember iyice daralmıştır.,
»»


ŞİLİ'DE SEFALET KOL GEZİYOR.

Bu yazıda, dizginsiz kapitalist ekonomik düzenin ve özelleştirmenin uygulandığı Şili'de, nüfusun bir bölümü bolluk ve savurganlık içinde yaşarken, büyük bir bölümü de yoksulluk içinde kıvranmaktadır. Her ne kadar, ele alınan Şili örneği tek değilse de, dünyanın başka yörelerinde de benzer örneklerle karşılaşılmaktadır.
»»


DÜNYANIN ÇEVRESİNDE DOLAŞAN HAYALET: KÜRESELLEŞME

1990'lardan beri moda haline gelen sözcüklerden biri de "küreselleşme" dir. Teknolojik gelişmenin sonucu küreselleşmenin, siyasallaşmasıdır bu konuda sakıncalı olanı.Politikacı da bu modanın dışında kalamadı o da, iyi görünmeyen ekonomik tabloya bir gerekçe için , hemen "küreselleşme" ye sarılmaktadır.
»»


İSTİHDAM YARATMADA AMERİKAN MODELİNİN ELEŞTİREL ANALİZİ

Bu yazı, İsviçreli ekonomist ve kimya mühendisi, İsviçre Sosyal Demokrat Partisi (SPS) Bern milletvekili, Millet Meclisi'nde "Ekonomi Komisyonu" üyesi, Zürich Üniversitesi eski öğretim üyesi, Dünya Ticaret Konferansı danışmanı, Rudolf H. Strahm'ın, geçtiğimiz kasım ayı içinde, Zürih Halkevinde yaptığı konuşmadan, dilimize çevrilmiştir.
»»


TÜRKİYE İLE AVRUPA BİRLİĞİ ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN DIŞARDAN GÖRÜNÜMÜ

Gümrük Birliğine girmiş olmanın, AB üyesi olmaya yetmeyeceğini de ortaya çıkmıştır. AB üyeliği için Batı'nın ileri sürdüğü koşullardan "insan hakları,Kıbrıs,Yunanistan ile anlaşmazlık sorunları" şimdilik sadece öne sürülen görünür nedenlerdir, gerçek nedeni gizlemektedir.
»»


AVRUPA BİRLİĞİ veTÜRKİYE: SİYASAL KARMAŞA ORTASINDA

Heinz Kramer, Almanyada "Bilim ve Siyaset" adındaki Vakfın kurduğu "Uluslararası Siyaset ve Güvenlik Araştırma Enstitüsünün" kıdemli uzmanıdır. Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkilerine ilişkin pek çok çalışması,yayını var. 3 Mart 1995'te Avrupa Birliğinin 14 üyesince uygulanan baskının sonucun da Yunanistan AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerin yeniden başlamasına kapı açtı.


»»


YOLSUZLUK ve DEMOKRASİ

"Siyasal Yolsuzluk" olgusuna, uzun bir süre, demokrasilerin geçiş dönemine özgü bir tür çocukluk hastalığı olarak bakılmıştı. Buna göre,yolsuzluk (curroption) daha çok kamu ve özel kesimlerin açık ve seçik birbirinden ayrıldığı ge leneksel toplumun çağdaş düzene geçmesi sürecinde ortaya çıkmaktadır
»»


TÜRK PERSPEKTİFİ

Bayan Kristine Binder'in Die Neue Gesellschaft'ta yayımlanan araştırmasını türkçeye çevirerek okuyucularımıza sunmuştuk. Şimdi, o araştırmaya ilişkin yorum yazımızı bulacaksınız.
»»


TÜRKİYE İLE AVRUPA BİRLİĞİ ARASINDA GÜMRÜK BİRLİĞİ.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin kapısından içeri bakamazken, Gümrük Birliğineb girmesini yadırgamamak olanaksız.. Tekstil sektörü bir yana bırakılırsa, kısa ve orta erimli ekonomik yararlar, daha çok Avrupa Birliğinden yana ağır basmaktadır.
»»


ALMAN AİLE ORTAKLIKLARI

Alman sanayiinde büyük firmaların çoğunluğunun aile şirketleri olduğu görülmektedir.
»»

<< < 1 2 3 4 5 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail