Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : DEVRİM
<< < 1 2 3 4 5

10 KASIM 1938

10 KASIM 1938. Türkiye, ilk kez 10 Kasım 2005 günün 67 yıl öncesini yaşadı ve göz yaşlarıyla, Mustafa Kemal'i özlemle anımsadı, aradı. O'na olan gereksinimi duyumsadı. Ankara'daki kabrine gün doğmadan sel gibi aktı.
»»


DEVRİMCİ SUPHİ AĞABEY

27 Mayıs Devrimi olduğunda Denizli Lisesi orta kısmında öğrenci idim. Devrimi gerçekleştirenleri bir köylü çocuğu olarak, pek anlayamadan” izledim. Babamın coşkusunu ve DP dönemini anlatan şiirini dün dibi anımsıyorum. Bütün köy (Denizli Tavas ilçesi Nikfer köyü) davul, zurna eşliğinde elimizde bayraklarla çevre köyleri dolaşmıştık
»»


CUMHURİYET DEVRİMİ VE HUKUK

Kurtuluş Savaşı'nı ve Cumhuriyetin olanaklarını ve erdemini düşündüğümüzde , gerçekleri daha iyi görüyor, o büyük aydınlanma ve bağımsızlık devrimine daha da yakın duruyoruz
»»


TÜRKİYE'NİN TALİHSİZLİĞİ

Siyasal yaşamı oluşturan tüm kurum ve kuruluşların, iktidarda ya da muhalefette olsun, olumlu, tutarlı, gerçekçi bir çizgi izlediklerini göremiyoruz.


»»


KEMALİZM'İ DOĞRU ANLAMAK

Kemalizm bir ideoloji olarak betimlenebilir mi? Belirli düşünceler demetinin ideolojik içerikte olabilmesi için, onun belirli toplumsal katmanın ya da topluluğun yararını, çıkarlarını savunması gerekir.
»»


SİVAS 4 EYLÜL 1919 İLE ANILMALI

Kokuşmuş Osmanlı düzeninin yıkıldığı, emperyalist güçlerin yurdumuzu işgal ettiği, padişahın düşman elinde esir ve oyuncak olduğu bir ortamda, Sivas, işgale uğramamış ve en güvenli yer olması nedeniyle de direniş hareketi için "Merkez Üs" olarak seçilmişti. 4 Eylül 1919, ulusal istencin oluştuğu, milli mücadelenin somutlaştığı ve emperyalist güçlere başkaldırının, dünyadaki ilk adıdır. Cumhuriyetin oluşumunun temel taşıdır.
»»


ATATÜRK CUMHURİYETİ SÜRÜYOR DÜŞÜ

Laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti olarak tanımlaman ya da algılanan Atatürk Cumhuriyeti, ikinci Dünya Savaşı sonrasında biçimlenen "Yeni Dünya Düzeni" ekseni çerçevesinde, adım adım yıkıma uğratılmış ve 1980'li yıllarda ise bu yıkımdan sorumlu olanlar, "Cumhuriyet çınarına" acımasızca baltalarla saldıranlar "cumhuriyeti'i numaralamaya, cemaat ve tarikat temeline oturtmaya, "Yeni Osmancılığı" kurmaya girişmişlerdir.
»»


KEMALİST DEVRİMİN İÇ DİNAMİĞİ VE SAPTIRMALAR

Cumhuriyet'in 71. yaşını kutlamak, kimi acı olgulara karşın, elbet benim gibi Cumhuriyet'in ilk yıllarında doğmuş bir Kemalistin yaşayabileceği mutlulukların en unutulmazıdır.
»»


HORTLATILMAK İSTENEN GERİCİ KÜLTÜR.

Osmanlı devletinin köhnemiş kurumları üzerinde, çağdaş, laik cumhuriyet kurulabilir miydi? Bu sorunun yanıtı Kemalist devrimin özünde mevcuttur., belirgindir. Gerici akımlar yalnız laikliğe karşı değil, aynı zamanda çağdaş kültüre karşıdır da.
»»


KARŞI DEVRİM TRAJEDYASININ ÖYKÜSÜ.

Evrensel ilkelerle kurulmuş Cumhuriyetin insan yaşamını bile tamamlamadan nasıl bu denli kısa sürede yozlaştırılmış, çıkmaza sürüklenmiş olabildiğine ilişkin nedenleri ana çizgileriyle gözden geçirmeden doğruyu bulmak ve çözüm üretmek olanaksızdır.
»»

<< < 1 2 3 4 5
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail