Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : DİN-TEOLOJİ
<< < 3 4 5 6 7 > >>

BAŞBAKANA GÖRE TÜRKLER ARAPSIZ YAŞAYAMAZMIŞ.

Türkler Arapsız yaşamıştır.Macaristada adını veren Hun İmparatorluğu döneminde Araplar "cahiliye" dönemini yaşamaktaydılar. Hala öyle yaşayanların sefaletini şeyhlerin,emirlerin sefahatı sömürüyor.
»»


RTÜK BAŞKANI SEÇİLEN PROF:DAVUT DURSUN'A AÇIK MEKTUP

RTÜK Başkanı seçilen Prof. Davut Dursun bağnaz mıdır? Kendisine gönderdiğimiz yazıya yanıt alamadık. O yazıdaCumhuriyete ve Cumhuriyet'in laiklik ilkesine eleştiri yönellten iki makalesindeki temel yanlışlıkları dile getirmiştik. O temel yanlışlıklar, bilim dışı hatta dürüstlük dışıydı. Kendisi RTÜK başkanı seçilmeseydi, onu yanlışlıklarıyla başbaşa bırakır, önemsemezdik. Fakat..
»»


AKP'NİN KAYNAĞI:TÜRK-İSLAM SENTEZİ

Devlet Planlama Teşkilatında 1983 yılında hazırlanan Milli Kültür Raporu, din temeline dayalı eğitim ve yönetim biçiminini alt yapısıyla bugünkü AKP iktidarını yaratmıştır. O raporr'un hazırlandığı dönemde Turgut Özal,başbakan, kardeşi Yusuf Bozkurt Özal'da DPT Müsteşarı idi. 12 Eylül 1980 askeri darbe bugünün gerici ve şeriat yanlısı kadrolara iktidarın kapılarını açmıştır.
»»


ADALETSİZ VE KALKINMASIZ PARTİ: AKP

İslam'ı siyasallaştırma sürecinin son örneğini sergileyen AKP, iktidarı türban uğruna ne adalete ve ne de ekonomiye sahip çıkmak yerine bu iki yaşamsal olguyu dışmamaktadır. 2009 yılındaki kaosun tahumlarını attığının ayırdında bile değil AKP
»»


Hz.MUHAMMED'E ARZ-I HALİMİZ

Hz.Muhammed yeniden dünyaya gelse, kurduğu dini tanıyabilir mi? Birbirine düşman olmayan iki Islam ülkesi var mı?
»»


CUMHURİYETİN İLK YILLARINDA EĞİTİM DİNSEL MİYDİ?

Cumhuriyetin ilk yıllarında eğitimin dinsel olduğuna ilişkin bir e-mail iiletisine yanıtımız..
»»


KEMALİZM'LE BÜTÜNLEŞEN ALEVİLİK

Mustafa Kemal Atatürk'ün llaiklik ilkesini temel alan eşitlikçi ulus devlet,Alevilerin kurtarıcısı olmuştur.
»»


Prof.Dr.NUR SERTER'İN KİTABINDAKİ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYE TERS DÜŞÜNCELER

Prof.Dr.Nur Serter, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başklan Yardımcusı olarak, Atatürkçü Düşünceye ters düşdüşen düşüncelerin nasıl sahibi olabilir anlamak olanaksız. Din'de Siyasal İslam Tekeli adlı kitabında, köktanci dinciliğin uzlaşmasız olduğunu bilmezden gelmektadir. Köktencilik kavramının, uzlaşmazlığın simdgesi olduğunu bir öğretim üyesi nasıl bilemez?
»»


İSLAM ORTAÇAĞI AŞILMADIKÇA

Bir Osmanlı imam tiplemesi olan babam, vaızlarında ve köy odası söyleşilerinde, “Tanrı’ya tapınarak dindar, Hz.Muhammed’e inanarak Müslüman olabilirsiniz. Fakat, adam olmanız için bunlar yetmez” sözleriyle çevresindekileri uyardıktan sonra, kendince adam-insan olmanın erdemlerini sayıp dökerek söyleşiyi sürdürürdü.


»»


İMAM BAYILDILI SİYASET.

“İmam Hatip Lisesinden mezun olmak üniversiteye girmeyi engellememelidir, böylesi eşitsizlik ortadan kalkmalıdır” türündeki söylemin inandırıcı olamayacağı açık. İmam Hatip Lisesini bitirenlerin üniversitelere girmesine yol açan girişimler yeni değil. Devlet Planlama Teşkilatına 1967 yılında Müsteşar olarak tananTurgut Özal başladı.
»»

<< < 3 4 5 6 7 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail