Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : DIŞ POLİTİKA
<< < 1 2 3 4 5 > >>

SÖMÜRGELEŞMEYİ BELGELEYEN BİR TEBLİĞ.

Dışişleri Bakanlığının 1 Eylül 2004 gün 25570 sayılı tebliğ, deniz ve hava limanlarımızdan en önemli olanlarını ABD ordusunun savaş araç ve gereçlerine açması, anayasa ihlalidir ve TBMM'nin yetkisine ek koyması demektir. Ve de Osmanlı döneminin kapitülasyonlarını anımsatacak biçimde, sömürgeleşme sürecinin resmen kabulü anlamına gelir.
»»


ABD'NİN YÜRÜTTÜĞÜ SAVAŞLAR, POLİTİK ÇIKMAZ SOKAK MI?

1990'dan bu yana dünya, boyutları giderek büyüyen pek çok savaşla karşı karşıya gelmiştir. Savaşlar, özellikle Afrika ve Asya'da ortaya çıkmakta. Bu savaşların en belirgin özelliği de, pek çoğuna ABD'nin doğrudan ya da dolaylı yoldan karışması ve yine onun tarafından sona erdirilmesidir.
»»


BÜYÜK ORTA DOĞU PROJESİ VE ILIMLI İSLAM CUMHURİYETİ

ABD'nin Dışişleri Bakanı Powell'in Türkiye için Ilımlı İslam Devleti deyimini kullanmasını,dil sürçmesi olarak yorumlamak çok yanlış olur. Aslında Büyük Orta Doğu projesinde Türkiye'ye biçilen "Ilımlı İslam Cumhuriyeti" giysisidir. Fettullah Gülen'in yumuşak yöntemle iktidarı ele geçirmek ve İslam ilkelerini o yoldan yürürlüğe koymak biçimindeki kuramı AKP tarafından başarıyla uygalanıyor.
»»


KIBRIS'A KARMAŞA GETİRECEK OLAN ANNAN PLANI

Bu yazı, Kıbrıs konusunda Milli Güvenlik Kurulu'nun toplantı yaptığı sırada 8 Ocak 2004 günü, K.K.T.C Ankara Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç'a fax ile iletimiştir.

»»


ABD'NİN IRAK'TA BATAĞA BATIŞI.

29 Ağustos 2003 günü TNN'deki siteye girenler okuduklarına belki de inanmakta güçlük çekmiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin 30 Ağustos nedeniyle düzenlediği resepsiyona katılan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Richard Myers: Irak'ta Türk askeriyle birlikte çalışmak isteriz, demiş!

»»


TEKSAS'TA UYDURULAN YALAN.

Dr.Pekin'in, 18.9.2003 günlü Tages Anzeiger gazetesinde ilettiği bir habere göre: ABD Senatörü Edward Kennedy'nin, Başkan Bush'a çok ağır bir eleştiri yöneltmiş olduğu anlaşılmaktadır. .

»»


19 MAYIS'IN ANLAMI

Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919'da bir ulusun yazgısını ve tarihsel akışını değiştiren savaşımı başlattığında 38 yaşındaydı. 29 Ekim 1923 tarihinde, çürümüş ve çökmüş bir imparatorluğun sömürgeleştirilen ülkesinde, emperyalist güçlere karşı bağımsızlık savaşını kazanarak, tam bağımsız ve çağdaş Türkiye Cumhuriyetini kurduğunda 42 yaşındaydı.
»»


ABD İLE POLONYA İPE BİRLİKTE SARILIYOR, NEDEN.

Irak topraklarında 130 bin Amerikan askeri bulunmakta. ABD Hükümeti, gelecek sonbahara kadar bu sayıyı 30 bine indirmeyi düşünüyor. Öylelikle, şimdiki beş tümenden sadece ikisi Irak'da bırakılacak. Geri kalan birlikler, daha başka olası görevlere hazır durumda bekletilmek üzere, ABD'deki ve Avrupa'daki üslere geri dönecek.
»»


SAHİPSİZ ÜLKEYE SAHİP ÇIKMAK

Ülkemizin kuşatma altına girdiği bir dönemi yaşamaktayız. Bir adım ilerisini göremeyen siyaset ve devlet adamları(!)nın, dışardan gelen etkiler altında, Türkiye'mizin sömürgeleşme sürecine sürüklemekte olduğunu biliyorlar mı bilemiyoruz. Bir ülke geri ödeyemediği ağır dış borç yükü altına girerse, ulusal onurunu koruyamaz, Türkiye'miz gibi.
»»


ŞAŞKIN İKTİDAR.

Koalisyonda biz de varız,,sözü ne anlama geliyor? Irak Savaşına mı katılacağız?
»»

<< < 1 2 3 4 5 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail