Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : ENERJİ
<< < 1 2

BOLLUK İÇİNDE DARLIK ÇEKEN ÜLKE :TÜRKİYE. ENERJİ DARBOĞAZI

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 2.Enerji Sempozyumundaki konuşmasında "Türkiye'nin enerji bunalımında olduğunu" söylemesini yadırgamak gerekir. Bunca temel atma törenlerine katılıp binlerce kilometre yol kat ettiğinin ve yüz binlerce kişinin elini sıktığının, on binlerce kişiye el öptürdüğünün istatistiklerini tutan bir Cumhurbaşkanı'nın enerji bunalımından söz etmesi olanaklı mıdır? Kendisi Elektrik İşleri Etüt İdaresi kaynaklı su mühendisiyken bunca yıl başbakan olarak ülkenin yazgısında rol oynarken ,bir gün ülkenin enerji darboğazıyla karşılaşacağını nasıl olur da düşünemez?
»»


GÜNEŞTEN GELEN ENERJİ

Türkiye'de güneş enerjisinin elektrik üretimine dönüştürülmesinin en geniş uygulama alanı tarım sektörü olabilir. Bugün başta ABD olmak üzere güneşten ve rüzgardan milyonlarca kw elektrik enerjisi üretilmektedir. Örneğin Avrupada ve özellikle Baltık ülkelerinde üretilen elektrik enerjisinin % 30'u rüzgar gücünden sağlanmaktadır. Kuveyt ,dünyanın petrolü tükenmeye yüz tuttuğunda, güneş enerjisinden elde edeceği hidrojeni yakıt olarak kullanmak ve satabilmek için ABD üniversiteleri ile yıllar önce araştırma projelerine milyonlarca dolar harcamakta.
»»


TERMİK SANTRALLARIN KÜLLERİ

Termik santralların çevreye savurduğu küllerin ne denli değerli bir kaynak olduğunu anlatmaktaydı o yazı. Etibankın küllenen dosyalarındaki kayıt numarası 171/0191-556'dır
»»


TÜRK PARASINDAKI DEĞER KAYBININ ELEKTRİK ENERJİSİNE ETKİSİ.

Ekonominin döviz ve dış borç gereksinimi ekonomi uzmanları tarafından ötedenberi, iç tasarruf yetersizliğiyle açıklanmış ve asıl nedenin ekipman üretim teknolojisinin yetersizliğinden kaynaklandığı gözardı edilmiştir.
»»

<< < 1 2
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail