Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : İÇ POLİTİKA
<< < 11 12 13 14 15 16

BAŞKANLIK SİSTEMİNE ELEŞTİRİ ve DOKUNULMAZLIK SORUNU

12 Eylül 1980 askeri darbenin 17 ci yıl dönümü nedeniyle Kenan Evren'in bir TV programındaki sorulara verdiği yanıt, kendisinin demokrasi denilen kavrama kuramsal olarak ta ne denli yabancı kaldığını göstermektedir. Soru ilginçti. Yapmayı düşündüğünüz ya da başaramadığınız konular var mıydı? ..
»»


DIŞİŞLERİ BAKANI İSMAİL CEM'E AÇIK MEKTUP:KÜRT SORUNU

Yabancı gözüyle Türkiye'nin sorunlarının bütün unsurları ve niteliklerinin kavranabileceğim sanmıyoruz. Bırakalım yabancı basını, kendi yetkili ve etkililerimiz de sorunlarımızın gerçek yönlerini kavrayabilmiş görünmüyorlar.
»»


TEORİDEN PRATİĞE ALİ AĞA KENT PARLAMENTOSU

Aliağanın turistik potansiyeli ve olağanüstü doğa güzelliği, orada kurulan rafineri (ham petrol arıtma) tesisleriyle, acımasız bir kıyıma uğramıştır. Herekede kurulan çimento fabrikasının ve Pendikteki tersanenin ve Büyükçekmece gölünün eteğinde Mimar Sinanin dünya güzeli kargir köprüsünün eteklerindeki çimento fabrikasının doğa güzelliğini hiçe sayan ve arkasından sağlıksız yerleşme birimlerini sürükleyen sanayileşmenin belki de en kötü örnekleridir.
»»


LATİN AMERİKA, LİBERALİZM VE ULUSAL DEVLET

Dr. Hüseyin Pekin, Isviçre'de yayımlanan Tages-Anzeiger gazetesinden Türkçe'ye çevirerek gönderdiği makale, ülkemizdeki, serbest piyasa ekonomisinden yana olanların, özelleştirmeyi kendilerinin bozduğu ekonomiyi düzlüğe çıkaracak kurtuluş yolu olarak kamuoyuna sunan siyasal iktidar ve yandaşlarının ne denli yanlış yolda olduklarını gözler önüne sermektedir.
»»


KARŞI DEVRİM TRAJEDYA'SININ ÖYKÜSÜ.

İnsanlık tarihi, bizi kuşaklar gibi üç farklı dönemi yaşadığına tanık olmamıştır. Yaşama gözlerimizi açtığımız zaman, kurtuluş savaşının ateşi hala tütüyordu.
»»


DIŞALIMCI MODEL ARAYIŞLARI

Dışarıdan model arayışı siyasal kimliğimize nedense yapışıverdi. Bir ülke gelişmesinin modelini kendisi yaratmalıdır. Ne yazık ki, dışa bağlanma tutkusundan hala arınamadık.
»»


SAĞ KESİMDE MODEL ARAYIŞLARI

24 Ocak 1980 kararları sağ kesimde düş kırıklığı yaratmış olmalı ki, onlar da dışardan model arayışına kapıldılar ya da kapılandılar.
»»

<< < 11 12 13 14 15 16
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail