Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : İDEOLOJİ
<< < 6 7 8 9 10 11

SOSYAL DÜNYA İÇİN.

Rio'da çevre zirvesinden sonra Kahire'de nüfus zirvesi ve şimdi de Kopenhag'ta "Sosyal Zirve". Böylesi organizasyonlar neden gerekli?
»»


GELİŞMENİN ÖNKOŞULU: US (AKIL)

Tarihin kendisine "Büyük Frederik" adını verdiği Prusya Kralı (1740-1780) aynı zamanda filezof ve yazardı. Us'un egemenliğinin yol göstericiliğinde Fransa'da başlayan aydınlanma çağını Almanya'ya taşımış, Prusya'yı dönemin Avrupasında çağının en gelişmiş ülkesi, en güçlü devleti haline getirmişti.
»»


DEVLET BUNALIMI ve İBN HALDUN

Türkiye’nin içine düştüğü sorunların kaynağında devletin sorumluluğunu sezmekte, ondaki yanlışlıkları, tutarsızlıkları ve kötü yönetimin neden olduğu sıkıntıları görmekteyiz.
»»


SOLUN SOLUĞU.

Sol sözcüğünü kullanan siyasal partilerin soluğu kesildikçe, bıraktıkları boşluğun nasıl doldurulacağına ilişkin kaygılar da zihinleri işgal etmeye başladı.1980 öncesi sol siyasal partilerin (ve daha çok CHP nin) etkinlikleri gündem maddesiyken, 1980 lerden sonra, şimdilerde sol partilerin etkinsizliği gündemde.
»»


SOLUN SOLSUZLUĞU

Hiç bir ülkede sol düşünce, teori ve pratiğiyle Türkiye'deki kadar amacından ya da özünden yaptırıma uğramış değildir. Soldaki boşluğun ne olduğunu nasıl giderileceğini sorgulamanın araştırmanın zamanı gelmiştir. Solsuz bir sistemin ayakta kalacağı düşünülemez.
»»


HORTLATILMAK İSTENEN GERİCİ KÜLTÜR.

Osmanlı devletinin köhnemiş kurumları üzerinde, çağdaş, laik cumhuriyet kurulabilir miydi? Bu sorunun yanıtı Kemalist devrimin özünde mevcuttur., belirgindir. Gerici akımlar yalnız laikliğe karşı değil, aynı zamanda çağdaş kültüre karşıdır da.
»»


DOĞU AVRUPA'DA DEVRİM:SOSYALİST EYLEMLER İÇİN DERSLER

Batı dünyası Sovyetler blokunun dağılması sürecinde sosyalizm için dersler çıkarmaya çalışmaktadır.
»»


SAĞ KESİMDE MODEL ARAYIŞLARI

24 Ocak 1980 kararları sağ kesimde düş kırıklığı yaratmış olmalı ki, onlar da dışardan model arayışına kapıldılar ya da kapılandılar.
»»


SOLUN GÜCÜNDEKİ GÜÇSÜZLÜK

Sol düşüncenin gücü neden güçsüzlüğe dönüşüyor. Bu sorunun yanıtını aramak görevi soldaki kadroların sorumluluğundadır.
»»


TÜRKİYE SORUNLARI KİTAP DİZİSİ: NİÇİN ÇIKIYORUZ.

Korkmayan, korkutulmayan, korkutmayan, aldanmayan, aldatılmayan, aldatmayan,yönetlirken, yönetebilen toplum içim...
»»

<< < 6 7 8 9 10 11
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail