Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : EĞİTİM ve ÖĞRETİM
<< < 3 4 5 6 7 > >>

CEHALETE KARŞI BİLİM

Islam dünyası bilime karşı cehalet içindedir. Oysa cehalete karşı bilimden yana olmayı seçebilmeli. Mustafa Kemal Atatürk'ün laiklik ilkesi cehalete karşı bilimi seçen ilke olduğu içindir ki, çağdaşabilmekteyiz. Nev yazık ki, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ülkeyi yeniden cahaletin karanlığına doğru sürüklemektedir.
»»


HOCASI STALİN'İN OĞLUNA KIRIK NOT VERİRSE

Stalin'in bir üstün niteliği belirmektedir Mehmet Perinçek'in inceleme yazısında. Oğluna kırık not veren hocayı haklı bulmakta.
»»


EZBERSİZ; SORGULAMAYA DAYALI EĞİTİM

Eğitim, bilgilerin yaşama uygulanması sanatıdır . Yaşam becerilerini kazanmaktır. Ezbere dayanmayan, tersine sorgulamaya dayalı eğitime gereksinim var.
»»


BİLİM TOPLUMU

Bilgi toplumu yerine bilim toplumu. Bilim aynı zamanda biligiyi üretir. Bilim toplumu , bilimsel düşünceyi "neden-nasıl" sorunsalı ile bütünleştirir. Ülkemizin iş gücü potansiyeli ve genç nüfusu bilim toplumu olmasının temelini oluşturabilir. Ne var ki köhnemiş eğitin düzenini bilim toplumunu yararacak koşullara ulaştırabilelim.
»»


CUMHURİYETİN TEMELİ LAİK EĞİTİMDİR

Bilim gerçek yol gösterici olacaksa, eğitimin laikliği özümsemesi laikliği koşul görmesi gerekir. Ne varb ki, kimi üniversitemiz medreseleşmektedir..
»»


YGS'DEKİ SINAV SORUNU EĞİTİM MODELİNDEN KAYNAKLANIYOR

Şifreli sınav da eşitlik söz konusu olabilir mi? Şifre gizliği nasıl sağlanır. YÖK böylesi sınav biçimine nasıl izin verebilir. Anlamak olanaksı mı? Hayır, öğrenciler arasında tercihin siyasallaşmasıdır bu.
»»


SABANCI ÜNİVERSİTESİNDE TARİH BİLİMİNİN SEFALETİ

Mustafa Kemal Atatürk'e hasım kadrolar, öğretim üyesi olarak üniversitelerimizde yer edinmeye başladılar. Bunun acı bir örneğini Sabancı Üniversitesinde görüyoruz. Kendilerine yaptığımız başvuruların ve haklı eleştirilerin yanıtsız kaldığının öyküsünü bulacaksınız.
»»


ÜLKEMİZDE BİLİMİN SEFALETİ

Düşünceyi belirleyen doğa'dır o halde bilim doğayı tanımayı saülayacak düşünceyi yaratmalı ve o düşünce olayları ölçebilen, sayabilen hesaplayabilen bilimi ortaya çıkarmalıdır. Ülkemiz ne yazıkki medreseleşmekte ve özgür düşünce yetisinin bilgi yığınları arasında yitirilmesine neden olmaktadır.
»»


GÖNENCİN KAYNAĞI ENERJİYE TERS DÜŞEN ÜLKE

Kşnle, öfkeyle enerjisini yokeden insanlar, iktidara gelince doğadaki enerjiyi de yok ediyorlar. Örnek ni. İçindev yaşadığımız toplum ve doğa.
»»


İSVİÇRE NEDEN BİLİMDE FİZİK BÜYÜKLÜĞÜNDEN DAHA BÜYÜK?

Dogmalardan ne denli uzaklaşılırsa bilime bilimsel düşünceye o denli yaklaşılır.
»»

<< < 3 4 5 6 7 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail