Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : EĞİTİM ve ÖĞRETİM
<< < 4 5 6 7 8 9

KÜRESELLEŞME ve EĞİTİM DÜNYAMIZ.

Hemen her alanda yaşanan değişim ve dönüşüm sürecinin,"küreselleşme" sözcüğü ile tanımlanması, yaşanan sürecin aklanması ve onaylanmasına dönüktür. Pompalanan ve benimsetilmeye çalışılan küreselleşme sürecine katılım, ülkelerin gelişmesine katkıda bulunacağı ve "örnek ekonomik, siyasal, toplumsal ve kültürel" yeni bir sistem oluşturacağı varsayımına dayanır.Ancak...
»»


ÜRETMEDEN TÜKETMEK.

Pazarören Köy Enstitüsü'nde, ana-yapının giriş kapısının üstüne taşlara oyularak yazılmış şudizeler okunurdu:
"Bozkırı baştanbaşa yeşille öreceğiz;
Tanrı 'nın geç kaldığı işi biz göreceğiz..
.

»»


AYŞE HANIM, TEMİZLİKÇİ KADIN

Temizlikçi kadın Ayşe Hanım ile Üniversite yıllarında karşılaşmıştım. Akşamları uygulamalı dersleri bitirdikten sonra merdivenlerden aşağıya doğru inerken, çoğu kez onu, en alt merdiven basamağına oturmuş görürdüm. Yanında kova, tahta fırça, süpürge ve toz bezi.
»»


ÜNİVERSİTELERİMİZDE ÖNEMLİ BİR GEREKSİNİM: EĞİTİM KLÜPLERİ

Mehmet Ali Ceyhan 75 yaşında genç bir emekli öğretmen. Öğretmenlik görevine 1937'de Erkilet köyünde başladı. 1971'de Bursa Eğitim Enstitüsünde emekliye ayrıldı. Boş durmadı, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünü bitirdi, Orta Doğu Amme idaresinde diploma programını geçekleştirdi. Okullarımızda "insan" öğretilmiyor,diyor M.Ali Ceyhan. Kimdir insan, nasıl sağlıklı yaşayabilir ve nasıl sağlıklı düşünebilir. , bunları öğretiyor Mehmet Ali Ceyhan ve eşinin birlikte
»»


İLKÖĞRETİM DERS KİTAPLARI

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü ile Ankara Kültür Merkezi'nin ortaklaşa düzenlediği ve Haziran 96'da kitap haline getirilen sempozyum, Türkiye ile Almanya'daki "İlköğretim" ders kitaplarına ilişkin ilginç sonuçları ortaya çıkardı.
»»


EKONOMİK KALKINMA VE EĞİTİMDE MATEMATİĞİN ROLÜ

International Association for Educationel Achievement (IEA), "Üçüncü Uluslararası Matematik ve Doğa bilimleri Araştırması" (TIMSS) test sonuçları yayınlandı. Ortaokul düzeyindeki 45 ülkeden öğrenciler arasında yapılan bilgi yarışması test sonuçlarına göre en yüksek derecede başarı gösterenler Singapur, Hong Kong, Güney Kore, Japonya gibi Uzak Doğu Asya ülkeleri öğrencileri. Almanlar, İngilizler, İskoçlar, Avustralyalılar ve A.B.D.liler orta sıralanda yeralabilmiş. Fransızlar, onların biraz üstünde. Ya bizim çocuklarımız?
»»


EĞİTİM BİRLİĞİNE KARŞIT: İMAM-HATİP OKULLARI

15 Kasım 1996 günüATV'nin Siyaset Meydanı'nda İmam-Hatip okullarıyla ilgili oturuma katılan sy.Gazalcının,o sıkışık programda söyleme olanağınıbulamadığıkimi gerçekleri bu kez biz yorum yazısıekleyerek Türkiye Sorunlar dizimizin 11 ci sayısında yayımlıyoruz
»»


SİYASAL PARTİLERİN PENCERESİNDEN EĞİTİM SİSTEMİNİN GÖRÜNÜMÜ

"Baskın" yada "yiğitler gösterisine" dayandırılan 24 Aralık seçimi, hemen hiç bir partinin, beklediği ya da varsaydığı toplumsal desteğe sahip olmadığını ortaya koydu. Seçime katılan partilerden yalnızca beşi, ulusal barajı aşarak, TBMM'nde temsil edilme olanağını ancak bulabildiler. .
»»


GELİŞMENİN ÖNKOŞULU: US (AKIL)

Tarihin kendisine "Büyük Frederik" adını verdiği Prusya Kralı (1740-1780) aynı zamanda filezof ve yazardı. Us'un egemenliğinin yol göstericiliğinde Fransa'da başlayan aydınlanma çağını Almanya'ya taşımış, Prusya'yı dönemin Avrupasında çağının en gelişmiş ülkesi, en güçlü devleti haline getirmişti.
»»

<< < 4 5 6 7 8 9
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail