Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : SAĞLIK
<< < 1 2

FAİLİ BELLİ CİNAYET: NÜKLEER ENERJİ.

Cinayetlerin sadece adam öldürmekle sınırlı olduğu sanılmamalı. Bugüne değin faili belirsiz kalan cinayetlerin yanı sıra,uzun erimli ve kansız cinayetlerin sessiz sedasız işlendiği bir ülkede yaşamaya başladığımızın pek çoğumuz belki de ayırdına varmamıştır.
»»


AİDS'E KARŞI SÜNNET AİDS'E KARŞI SÜNNET

Sünnet,genel olarak din ve kabile geleneklerine ya da kültüre bağlı olarak yapılıyor. Küçük bir deri parçasının kaybıyla, AİDS hastalığının büyük olasılıkla önlendiği anlaşılmaktadır. Fakat bu sonuç,göründüğü kadar da basit değil. Sünnetle AİDS (daha doğrusu hastalığa neden olan HİV virüsü) arasındaki ilinti,10 yıldan fazladır tartışılıyor.
»»


BULGARİSTAN'IN NÜKLEER SANTRALLARI KAPATMA KARARINI "AB" ALKIŞLIYOR.

AB'nin genişlemesi konusunda yetkili olan Günter Verheugen, Bulgar Hükümetinin Kozloduj nükleer santralının 1 ila 4 reaktör ünitesini vaktinden önce kapatma kararını almasın övmektedir. Konuyla ilgili olarak, Verheugen, Sof-ya'da Başbakan Kostov ile bir görüşme yapmıştır.
»»


DEĞİŞEN DÜNYA VE HALK SAĞLIĞI

50 yılın sosyal getirileri çok olumlu yönde gelişime uğramıştır. Örneğin 1955'li yılların başında ortalama ömür (yaşam umudu) yer küresinde 46 yıl iken, 1990'larda 64 yıla ulaştı. Aynı dönemde bebek ölüm hızında her 1000 canlı döğumda 156 iken 62' ye inebilmiştir.
»»


İlginç bir araştırma CUMHURİYET VE SAĞLIK

Kemalist devrimlerin içinde bir önemlisi toplum ve yurttaş sağlığıyla ilgili devrimlerdir. Anadolumuzda, kitlesel yaygınlığı olan, sıtmayı,veremi,frengiyi,trahomayı ortadan kaldıran bu devrimlerdi. Yer yüzünde bir benzerine rastlanamaz.
»»


İLAÇTA PATENT SORUNU

Ulusal devletleri uluslar üstü sermaye karşısında etkisiz bırakıp, sömürgeleştirmeye çalışan küreselleşme anlayışı ilacın, patent kapsamına alınmasını da gündeme getirdi. Amaç belli: bu alanda tekelleşmeyi sağlayarak girdiği ülkede yerli ilaç sanayini yok etmek.
»»


KINAMA

Bir kişiyi eleştirebilir, eylem ve düşüncelerinden yana olmayabilirsiniz. Ama bundan ötürü birlikte yaşamayı insan olmanın ve demokrasinin gözardı edilemez koşulu kabul etmenk gerekir.
»»


ÖZÜRLÜLÜKTE DEVLETİN ÖZÜRÜ

Devletin ülkemizde tüm özürlülerden özür dilemesi gerekir.
»»


HALK SAĞLIĞINI KORUYAN YASALAR ÖYKÜSÜ

Sağlığın alınır satılır meta haline geldiği ülkemizde, Dr. Meta Tan'ın Türkiye Sorunları kitap dizimize gönderdiği bu makaleyi ilginç bulacağınızı sanıyoruz.
»»


ÇÖPLÜK AĞALARI

M.C kentindeki çöplüğün korkunç öyküsü, Dünyanın gizli kalmış olanlarından sadece birisidir. Milyonlarca insan yaşıyor o kentte. Dolaylı ya da dolaysız milyonlarcası da o çöplükten yararlanıyor. Ulusun gözden çıkardığı, aç çocuklar, çöplük yığınlarında yatıyor. Gazeteciler de tenbihlidir. Bir tek satır yazılamaz,
»»

<< < 1 2
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail