Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : SANAYİ
<< < 1 2 3 > >>

YAKIN TARİHİMİZDEN HABERSİZ HABERCİ VE BENZERLERİNE YANIT

AKP'yi aklamanın yolu İnönü dönemini karalamayı gerektiriyor . Yakın tarihimizden habersizler, heykellerin üzerine kakalarını salıveren kargalara benziyorlar.
»»


ZEKİ KUTAY'IN ARDINDAN

Güzel, yurtsever, çalışkan bir insandı o. Tüm dünya onun pastentini aldığı spiral çelik kalıp modeliyle, metrolarını, demir yol tünellerini daha çabuk ve daha ekonumik inşa etmeye başladılar.
»»


NASIL BİR TEKNOLOJİ

Teknoloji dışalımı yerine teknoloji üretim aşamasına geçmeliyiz ve istihdam olanaklarını kısıtlamayacak biçimde ileri teknolojinin kullanım alanlarını saptamamız gerekir.
»»


ENDÜSTRİ MERKEZİ YASA TASARISINDAKİ ÇARPIKLIK.

Burnunun ucunu göremeyen bugünün siyasal iktidarı, yasa ile nerede endüstri merkezi kurulacağına nasıl karar verecek. Ve niçin karar verecek? Yabancı sermayeyi çekmek için. Yasa tasarısının 1 nci maddesi böyle yazıyor: Yatırımları teşvik etmek ve yabancı girişinin artmasını sağlamak.


»»


SEKA İŞÇİSİ ÜRETEREK DİRENDİ DİRENEREK ÜRETTİ

Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun SEKA İzmit Müessesesini kapatma kararına emekçilerimizin bilinçle ve bilgelikle karşı çıkarak, tüm düşün farklılıklarını bir yana atıp ve üretimi aksatmadan, hatta arttırarak direnişlerinin kısa ve erdemli bir öyküsünü bulacaksınız bu yazıda. Avukat Sayın Murat Özveri'ye bu yazısı için ne denli teşekkür etsek azdır
»»


ÖZELLEŞTİRME ÇAPRAZI

. Belli egemen güçler, özelleştirmeyi, ekonomiyi esenliğe kavuşturacak, düzenleyecek, verimliliğin artmasmı sağlayacak sihirli bir yol olarak sunmaya başladılar ve kitleleri buna inandırmayı başardılar.
»»


DÜNYANIN YENİ EKSENİ ve EKONOMİDEKİ DENGESİZLİKLERİMİZ

Avrupa Birliğine kabul edilmeksizin, Gümrük Birliği'nin koşullarına boyun eğen ve bunu Türk halkına başarı olarak sunan siyasal iktidar mantığı, Osmanlı dönemindeki ekonomi dişiliğin örneklerinden birini anımsatmaktadır.
»»


ZELZELEYE DAYANIKLI EKOLOJİK AHŞAP İSKELETLİ YAPILAR

Kentlerin betonlaşmasına, çevrenin kirlenmesine karşı bugün Batı'nın yeni bir arayış içine girdiği görülüyor. Ekolojik ahşap iskeletli evler böylesi bir arayışın ürünü olarak ortaya çıktı. Özellikle enerji tasarrufu, depreme dayanıklılığı yönünden konunun ülkemizde ele alınması, uygulanabilirlik koşullarının incelenmesi ve yapı teknolojisi içindeki yerini alması gerekir.
»»


ALMAN AİLE ORTAKLIKLARI

Alman sanayiinde büyük firmaların çoğunluğunun aile şirketleri olduğu görülmektedir.
»»


ZELZELEYE DAYANIKLI EKOLOJİK AHŞAP

Türkiyenin gündeminde göz ardı edilen ekonomik ve yaşamsal iki önemli konu var. Bunlardan biri enerji savurganlığı öteksi de demrema dayanıksız yapılar.Behçet Kulguz'un bu makalesini okumanızı öneriyoruz.
»»

<< < 1 2 3 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail