Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : TARİH
<< < 1 2 3 4 5 > >>

OSMANLI UYURKEN O'NUN VALİSİ MISI'DA DEVRİMLER YARATIYORDU

Osmanlı aklını kullanmıyor O'nun Valisi Mısırda toplum yararına aklınıkullanmayı biliyordu
»»


KENDİNİ YOKEDEN OSMANLI KİTABI İÇİN İLGİNÇ BİR YORUM

Kendini Yokeden Osmanlı" kitabına,Vatan gazetesinde sy.Oğuz Çetinoğlu bir yorum yazısı yayınlamıştır. Sy.Çetinoğlu tarihimize bu denli yansız, bilimsel yaklaşımla bakarken acaba Sabancı üniversitesinde Prof.olan tarih biliminin öğretim üyesi bundan ders alabilir ve tarihin pozitif bir bilim dalı olduğunu kabul edebilir mi, bilemiyoruz.
»»


ERMENİLERİ KESTİK Mİ?

Ermeni kökenli yurttaşlarımız silahlanarak Osmanlı Devletine isyana kalkışmasaydı ülkeden kovulurlar mıydı. Her devlet kendisini, ulusunu ve toprağını korumak zorundadır? Bu kan dökmeyi gerektirse de.
»»


KİM HAİN?

Hiç bir ulus ülkesinde bizdeki kadar hain yetiştirmemiştir.Cumhuriyetin sağladığı olanaklarla iktidara gelip te Cumhuriyete karşı olmak sadece nankörlük değil aynı zamanda yurda ihanettir.
»»


BATI'DA ERMENİ SORUNU-ERMENİLERİ KESTİK Mİ?

Dünyasının hiç bir ülkesinde tarih kurşun kalemle değil kurşunla ve kılıçla yazılmıştır. Batı, hiç bir ülkeyi soykırım ile suçlama hakkına sahip olamaz onlar da kendi tarihlerini kanla yazdılar.
»»


Vietnam ULUSAL KAHRAMANIN KAYBETTİ

Fransa'nın ardından ABD'nin saldırısına karşı ülkesini savunan Vo Nguyen Giap 102 yaşında gözlerini yumarken ardında Mustafa Kemal Atatürk gibi ülkesini göz yaşları içinde bıraktı.
»»


TARİH POZİTİF BİLİM DALIDIR

Tarihsel olaylar kendi zamanının koşulları içinde incelenir. O koşulları tanımadan, tarihsel olayın da tanınması olanak dışıdır. Tarih biliminin deterministik özelliğini yok saymak olanak dışıdır.
»»


MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN DEVLETİ

Mustafa Kemal ulusalcı ulus devletini onu yaşatacak kültürüyle birlikte yaratmıştır. O nedenle bugüne kadar hiç bir gerici kalkışma onun kurduğu devletten bir çakıl taşını alıp koparamadılar.
»»


İYİ Kİ BİR MEHMET PERİNÇEK VAR

Silivri zindanı AKP'iktidarının yüz karasıdır ve bu kara yüzğüyle tarihin karanlığına gömülecektir.
»»


ATATÜRKÇÜLER YENİLDİ KİTABINDAKİ KASITLI YANLIŞLAR

Yılmaz Dikbaş,neden daima aydınlarda kusur arar?
»»

<< < 1 2 3 4 5 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail