Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Yazar : Ali Nejat Ölçen

KIRMIZI KOLTUKTA BİR ESKİ BAKAN.

15 Nisan 1994 günü İNTERSTAR' adlı TV'nin kırmızı koltuğuna oturarak, sorulara kimi zaman yanıt veren, kimi zaman da söz yığını içinde yanıtsız bırakan bir eski bakan, sakallı Korkut Ozal'ı dinlerken, onun 1956 yihnda Elazığ'da DSÎ mühendisiyken, 23 Nisan balosunda, sırtı beline kadar açık tuvaleti içindeki eşiyle, bir elinde votka kadehi dans eden Korkut Özal gözümün önüne geliyor,
»»


SOKRATES İLE DEMOKRASİ ÜZERİNE SÖYLEŞİ.

Ey Sokrates, ne demektir demokrasi, nasıl de-mokrat olabiliriz. Ülkemiz demokrasiyle mi yönetiliyor, yada bugünkü yönetim biçimine demokratik denebilir mi? Demokratikleşme paketi yayımlanıyor, şimdi artık demokrasimiz paketlenir hale mi geldi, .?
»»


AVRUPA'NIN GÜVENLİK VE DIŞ POLİTİKASI

Avrupa Topluluğu (AT) ,ilerde "Birleşik Avrupa Devleti"ne mi ya da Avrupa Birliği (AB)'ne (mi dönüşecek ve AB'ye dönüşecekse nasıl dönüşmelidir konusunu işliyor Karsten.D.Vogt.
»»


EKONOMİDE BUNALIMIN KÖKLERİ

1994 yılının ekonomik bunalımı, aslında yıllardan neri biriken yanlışların su yüzüne çıkmasıdır. 1980 sonrasında üretken (reel) ekonominin geriye çekilerek onun yerine parasal ilişkilerin (monetarizmin) devreye girmesini önde gelen nedenler arasında saymak gerekir.
»»


SOKRATES İLE DÜŞÜNCE ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Ey Sokrates, Hangi düşüncenin doğru hangisinin yanlış olduğunu düşünemez hale geldik. Şimdi yine anlat, öyle anlat ki, doğru düşünmeyi bilelim. Düşüncenin ne olduğunu ne olmadığını düşünebilelim. Öyle düşünelim ki, artık bizi düşüncesizler yönetmesin. Bizler nasıl düşüneceğimizi de düşünemez hale geldik.
»»


BUNALIMLI EKONOMİ ve DIŞALIM SAVURGANLIĞI

Ekonomideki kriz, kapitalizmin Türkiye'de çarpık işleyişinin doğal sonucudur Özel sektörün rekabet dışılığı,vergisini ödememesine devletin hoşgörüyle baktığı, toplumun tüm katmanlarının savurganlığa itidiği ve savurganlığın da öncülüğünü devletin yaptığı, ürettiğinden daha çoğunu tükettiği, verimliliğin de düşük olduğu bir ekonom, hangi önlem alınırsa alınsın çöküntüden kurtukabilir mi?
»»


SOKRATES İLE LAİKLİK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Ey Sokrates söyle bize laiklik ne demektir? Kimi dinsizlik diyor, kimi dini dünyaya karıştırmamak diyor. Hangisine inanalım, zihnimiz tümden karıştı..
»»


AZ OKUYAN ÇOK SUÇ İŞLEYEN ÜLKE: TÜRKİYE.

Türkiye'de yayımlanan kitap sayısı 1991'de her 1 milyon kişiye 110 adet düşerken bu sayı komşumuz Bulgaristan'da 363 ve Yunanistan'da 400 idi. Oysa ülkemizde bu sayı 1970'li yıllarda 190 dolayındaydı. Neden daha az kitap okuyor daha çok suç işliyoruz. Bunun yanıtını bulacaksınız bu incekemede. Dinci kadroların belirttiği gibi laiklik temeline dayalı eğitim sistemiyle hiç ilgisi yok.
»»


HASAN MEZARCI'YA KIZMAYA HAKKINIZ VAR MI?

Mustafa Kemal Atatürk'ün türkiye Büyük Millet Meclisi'nd ona çirkin sözlerle saldırmaktan utanç duymayan Hasan Mezarcı'ya hiç bir kişi ve kurumun kızmaya hakkı olamaz. Çünkü o, laiklik ilkesini yadsıyan eğitim sisteminin bir prototipidir.
»»


HAYALİ İHRACAT KONUSUNDA MALİYE ESKİ BAKANLARI ALPTİMUÇİN ve PAKDEMİRLİNİN YANLIŞLARI.

TBMM'nde kurulan "Hayali İhracat Komisyonu" kadar, konuyu ayrıntılar içinde sürükleyip asıl amacın ne olduğunu unutturan ve de kötü yönetilen bir başka komisyon bugüne hadar herhalde görülmemiştir.
»»

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail