Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : ÇEVRE
<< < 1 2 3 > >>

ENDÜSTRİ MERKEZİ YASA TASARISINDAKİ ÇARPIKLIK.

Burnunun ucunu göremeyen bugünün siyasal iktidarı, yasa ile nerede endüstri merkezi kurulacağına nasıl karar verecek. Ve niçin karar verecek? Yabancı sermayeyi çekmek için. Yasa tasarısının 1 nci maddesi böyle yazıyor: Yatırımları teşvik etmek ve yabancı girişinin artmasını sağlamak.


»»


KURTULUŞ ŞAVAŞIMIZDA ANKARA TREN İSTASYONU

Kurtuluş Savaşı'mızın,ulaşımdaki en büyük yükünü kuşkusuz Ankara'nın tren istasyonu çekmiştir. Silah,cephane giyecek ve yiyecek Karadeniz kıyılarındaki iskelelerden kağnılara yüklenerek Ankara'ya getiriliyor ve tren katarlarıyla cephelere ulaştırılıyordu.
»»


TAŞKÖMÜR' ÜN DRAMI

Siyasal iktidarlarımızın bir süreden beri gözden çıkardığı doğal kaynaklarımızdan biri de kuşkusuz taşkömür varlığımızdır. 1985'de yılda 7260 bin ton taşkömür üretimini gerçekleştiren Türkiye,ne yazık ki yeteneksiz ve yetersiz ellere terk edilerek bu üretim hacmı her yıl azalmış 1988'de 6688 bin tona,1995de 2248 bin ve 1998'de de 2136 bin tona kadar inmiştir
»»


ÇEK ÇİNGENELERİNİN ÇEKTİKLERİ

Çek Cumhuriyeti görünüşte hoş görülü ve barışçıl bir ülkedir. Oysa 300 000 Çingeneye gelince durum değişiyor. Genel nüfusun %3'ünü oluşturdukları halde hoş görüyle karşılanmıyorlar. Kendilerine iş verilmiyor. Yapılan saldırılar da gittikçe artmaktadır.
»»


VENEZUELA: ÜLKE ZENGİN HALK YOKSUL

Venezuela,rda yapılan başkanlık seçimlerinde, 44 yaşındaki emekli paraşütçü Albay Hugo Chavez, oyların %56'sını alarak, devlet başkanı olarak seçildi. Rakibi liberal-muhafazakar Henrique Salas Römer ise oyların ancak %40'ını alabildi.
»»


PETRO-CLUB TATİL KENTİNDE GÜZELDEN ÇİRKİNE DOĞRU

Side'ye 5 km uzaklıkta Çolaklı köyünün denizle kucaklaştığı yerdeki doğaya güzellik katan ve mimari özelliğiyle de tarihsel mirasımızı yansıtan tatil kentini görenler, hayranlıklarını gizleyemezler. Deniz kıyısında doğayı betonlaştırmadan, kum yığınlarını düzleyerek, yeşille kaplayan ve kucaklaştıran bu olağanüstü güzellik nasıl yaratıldı?.
»»


TEORİDEN PRATİĞE ALİ AĞA KENT PARLAMENTOSU

Aliağanın turistik potansiyeli ve olağanüstü doğa güzelliği, orada kurulan rafineri (ham petrol arıtma) tesisleriyle, acımasız bir kıyıma uğramıştır. Herekede kurulan çimento fabrikasının ve Pendikteki tersanenin ve Büyükçekmece gölünün eteğinde Mimar Sinanin dünya güzeli kargir köprüsünün eteklerindeki çimento fabrikasının doğa güzelliğini hiçe sayan ve arkasından sağlıksız yerleşme birimlerini sürükleyen sanayileşmenin belki de en kötü örnekleridir.
»»


ANADOLU KÜLTÜRLERİ ARAŞTIRMA MERKEZİ

Anadolumuz, eski dünyanın yeni Asyanın, Afrikanın, Avrupanın düğüm noktasıdır. Bu nedenle, balıkların, kuşların, böceklerin, tüm hayvanların ve bitkilerin biolojik göçleri daima Anadolu'nun topraklarından geçtiler. Anadolu, doğasındaki yaşamsal nedenle akıl alamıyacak kadar çeşitliliğe sahip ayrıca çok ta zengin.
»»


ÇÖPLÜK AĞALARI

M.C kentindeki çöplüğün korkunç öyküsü, Dünyanın gizli kalmış olanlarından sadece birisidir. Milyonlarca insan yaşıyor o kentte. Dolaylı ya da dolaysız milyonlarcası da o çöplükten yararlanıyor. Ulusun gözden çıkardığı, aç çocuklar, çöplük yığınlarında yatıyor. Gazeteciler de tenbihlidir. Bir tek satır yazılamaz,
»»


1950'LERDEN 2000'Lİ YILLARA BİZİM KÖY

194O'lı yılların Demirciköyü'nü "Bizim Köy" adlı kitabında yaşatmıştı Mahmut Makal. Onun yapıtlarında Orta Anadolunun tüm bahtsızlığının bir oya gibi işlendiğini görürüz.
»»

<< < 1 2 3 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail