Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : TARİH ve T.B.M.M.
<< < 1 2 3 4 > >>

KEMALİST DEVRİMİN ÖNCÜ KURULUŞLARI

Kemalst Devrim'in öncü kuruluşları ,Hakevleri,Köyenstitüleri, Dil ve Tarih Kurumları idiler. Geri siyasal iktidar önce bu kuruluşları yoketmeyi amaç aldılar.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE İSMET İNÖNÜ

Kurtuluş savaşının sadece ülkeyi işgal eden emperyalizme karşı kazanıldığını sanmayınız. Mollaların, emperyalizminin yerli uşaklarının çıkardıklar kanlı ayaklanmalara karşı da utkunun kazanılmasında 36 yaşındaki genç bir komutanın İsmet İnönünün de rolu,emeği ve yurtseverliği vardır. TBMM'nin gizli tutanaklarında bunun satyısız örnekleriylr karşılaşıyoruz.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE İSMET İNÖNÜ

Mustafa Kemal'in anlayanların başında gelir İsmet İnönü. Ulusalcı ulus devletinin Cumhuriyeti bu iki büyük insanın ortak yapısıdır. Kökleri Anadsolu uygarlığında gelişmiştir.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE İSMET İNÖNÜ

İsmet İnönü yalnız Mustafa Kemal için değil, kurtuluş savaşının kazanılması için de büyük şans idi.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE İSMET İNÖNÜ

Ülke işgal altındayken, İsmet İnönü TBMM'in kuruluşunda üç hafta sonraki gizli celsesinde bakınız neler söylüyor: Düşman'ı ikna etmeliyiz:Bizim canımızdan daha çoğunu siz kaybedeceksiniz..Sıcak savaş içinde psikolojik savaşı keşfeden kişiydi o.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE İSMET İNÖNÜ

Ulusun azmiyle başarılı olmak için onun azmini kırmamak gerekir diyor,İsmet İnönü TBMM'nin 3 Temmuz 1920 günlü gizli celsesinde. Bugün ulusumuzun azmini kıran koşulları yaşamaktayız.
»»


YAKIN TARİHİMİZİ ÇARPITANLARA YANIT

Yakın tarimizi çarpıtanların arasında Prof. olanların da yer alması ne acıdır. Mustafa Kemal'i yadsımaya yeltenenler O'nun sayesinde Medresden kurtulup Üniversiteterde okudular fakat ne yazık ki, kafaları çağdaşlaşamadı.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Mustafa Kemal, yetkin kişi olduğu içindir ki, eleştirilere kızmadan, öfkelenmeden yanıt veriyor ve yanıtlarında ispat yöntemini kullanıyordu. Tarih bilindi ve olayların diyalektiğinini çözümleyen kişilikte devlet ve siyaset adamıydı O.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE İSMET İNÖNÜ

Cumhuriyetimizin aydınlığını Anadolu'muza ulaştıran iki büyük insan, Mustafa Kemal ve İsmet İnönü'dür. Cumhuriyetimiz Atatürk+İnönü sentezidir. Cumhuriyeti özümseyemeyen gerici kadrolar, devrimlere karşı çıkmayı ancak İninü'ye yönelen eleştiriler gündeme sokabilmektedir. Türkiye Sorunları kitap dizisinin bu 82.sayısında o gericilere verilen yanıtları da bulacaksınız.
»»


ÇANKAYA'NIN YANLIŞI

Ülkemiz, Mustafa Kemal'den yoksun kalmasının sıkıntılarını yaşıyor. Abdullah Gül'ün TBMM'nin 1 Ekim 2009 günü açılışında Cumhurbaşkanı olarak konuşmasının bir bölümü, ülkemiz için talihsizlikti. Çankaya bilmelidir ki, tarih boyunca Türkler devletsiz kalmamış ve uğradığı sıkıntıları daima çözmeyi bilmiştir. Uğradığı sıkıntılar da, kendisinin kusuru değil, onu yöneteceğini sanan iktidarların, aymazlığı, beceriksizliği, yanlış kararları sonucudur. Bugün olduğu gibi
»»

<< < 1 2 3 4 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail