Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : TARİH ve T.B.M.M.
<< < 1 2 3 4

TABİİ SENATÖR SUPHİ KARAMANIN TBMM'DE SIKI YÖNETİM KONUSUNDAKİ KONUŞMASI

Giorgio Agamben'in biopoiitik kavramı, 18.6.1090 günü Suphi Karamanın sıkıyönetim konusundaki görüşleriyle örtüşmektedir. O da Giorgio Agamben gibi sıkıyönetimin olağan yönetime dönüşmesinden kaygılanmaktaydı. Dört ay sonra bu kaygısı gerçekleşti,12 Eylül 1980 askeri darbe bugünler hazırladı. Türkiye üstü örtük sıkıyönetim koşullarını yaşamaktadır.
»»


HİLAFETİN KALKMASINI ÖNEREN URFA MEBUSU ŞEYH SAFFET EFENDİ

3 Mart 1924'de Tevhidi Tedrisat (eğitim birliği)Yasası kabul edilmese, hilafet ile Şer'iye ve Evkaf Vekaleti kaldırılmasaydı, Cumhuriyetimiz temelden yoksun ve her an yadsınabilecek iğreti bir kurum olarak kalabilirdi.
»»


OSMANLI DÖNEMİNİN SON YILLARINA İİNGİLTERE TUTKUSU

Mustafa Kemal Atatürk'ün TBMM'nin gizli celsesinde yaptığı o konuşma, aynı zamanda Osmanlı Devleti'nin son yıllarına, ortaya çıkan "İngiltere tutkusu" na son veriyordu. Bugün ABD'nin vesayetine kim sırtını dönecek?
»»


TÜRKİYE CUMHURİYETİ'Nİ ÖZVERİLER YARATTI

Gazinin nasıl bir amaçla Anadoluya geçtiğini anlamışlar ve Yüksek İşgal Komisyonunda askeri ateşe olan Wyndham Deeds, bir gece yarısı, Sadrazam Damat Ferit'i uyandırarak bu konu hakkındaki endişesini bildirmiş Damat Ferit'de "kuş uçtu bile" demişti.
»»


ÇANKAYA'DA DÜNDEN BUGÜNE SAVURGANLIK

1973'te Parlamentoya girdiğimizde, hepimiz CHP'liler olarak halktan yana ulusal çıkarları koruyan, savunan bir Türkiye yaratacağımızın coşkusunu yüreğimizde taşıyorduk. Ulusal iradenin yürekli birer temsilcileriydik. O zamanki adı "Karaoğlan" olan Ecevit'in koalisyon hükümeti ulusal yararı gözetmiyorsa, o karara bile parlamentoda kırmızı oylarımızla, karşı çıkmakta hiç bir kuşkuya düşmeyen yalın birer savaşımcılardık. Düşün savaşımcıları..
»»


SARAY-BOSNA'DAKİ DRAMIN PERDE ARKASINA İLİŞKİN BİR KONUŞMA

Ankara Milletvekili Sy. M.Vehbi Dinçerler'in 18.7.1995 günü Dünya Radyosu sabah 9 programında bir konuşmasına tanık olduk. O konuşma, Bosna-Hersek dramının perde arkasını ve güdülen ayrılıkçı politikada uzun vadede neyin amaçlandığı ve Türk dış politikasının bu konuda ne denli edilgen, devredışı kaldığını göstermesi bakımından ilgi çekici, yol göstericiydi..
»»

<< < 1 2 3 4
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail