Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Kategori : TARIM
1

ÇÖKERTİLEN TARIM VE SANAYİ SEKTÖRLERİ

Tarım ve sanayi sektörleri çökertilen bir ülke ayakta kalamaz. Kırsal alan nüfusunun kent varoşlarına göç olayı bugünkü sorunların temel kaynağıdır. Üşlemiz bunun farkında değil
»»


SY:RIZA ZELYUT'A SUNUM:YENİÇERİLER SORUNU

Padişah Mahmut 2'nin Yeniçerileri Katl ettiği haberi gerçek dışıdır.
»»


ATATÜRK'ÜN DEVLETİNE ÖZLEM

Mustafa Kemal Atatürk'ün gerçekleştirdiği devrimlerin tümü kendine özgü kültürüyle yaratıldığı içindir ki, karşı çıkanların başarısızlığının kaynağıdır bu. Bugünkü arı Türkçe'mizi O'nun sayesinde öğrendik. 2300 yıl önceki Ogus Kagan'ın Hun devletini O'nun sayesinde öğrendik. Türk olduğumuzu O'nun sayesinde öğrendik. Mustafa Kemal Atatürk yalnız büyük devlet adamı değil o bir
»»


BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SONRASINDA OSMANLI EKONOMİSİ

Osmanlı Devletinde bir İnönü olsaydı birinci dünya savaşına Osmanlı Devleti girmez, savaş sonrası ekonomi çöküntüsünü yaşamazdı.
»»


TARIMDA YIKIM, VAROŞLARI,VAROŞLAR DA AKP'Yİ DOĞURDU

Ülkemizde Tarım çökerse her şeyimizi yitiririz. Kendisini besleyemeyen bir Türkiye emperyalizmin kucağında ölüme mahkum olur
»»


VETLUGA IRMAĞI

Kafkas Cephesinde Osmanlı ve Çarlık Rusyası umarsız savaşın içindeyken, Mahmet Arif Ölçen'in savaş tıutsağı olarak Varnavin ilçesinde Rus toplumunu anlatan anıları, insanlar arsındaki sevgiyi savaşın köreltmediğini belgeliyor.
»»


İLGİNÇ BİR KİTAP:YAŞADIĞIM ORDU. Yazarı:ATİLA SARP

Ordumuz, özellikle Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı taradfından temel işlevinden yoksun bıralmak sürecine itilmektedir. Ordusuz devlet, devletsiz ordu modeline mi sürükleniyor Mustafa Kemal'in Cumhuriyeti? Atila Sarpın yaşadığı orduyu bugün keşke hepimiz yaşayacağımızı söyleyebilsek.
»»


ZİHNİMİ ALT ÜST EDEN KİTAP: BİTKİLERİN GİZLİ YAŞAMI

Bitkiler de insan gibi. Duyuyor, seviniyor ya da acı çekiyor. Gerçek bilim adamı Prof. Dr.Muvaffak Akman'ın okumam için verdiği bu kitap önümde bir başka dünyanın kapılarını açtı.
»»


KIRSAL KESİMDE DEMOKRATİK ÖRGÜTLENME MODELİ

Ülkemiz üretici köylülerinin ana sorunu ulusal gelirden hak ettiği payı alamaması, giderek yoksullaşmadır. Üretici köylülerin yoksulluk çemberini kıramamasının ana nedeni; üreticilerin yeterince örgütlenememesi ya da örgütlenmesinin engellenmesidir..
»»


SELAHATTlN TUĞSEL'İN ARDINDAN

Honore de Balzac'ın "Köy Hekimi" adıyla Türkçeye çevrilen romanını okumamış olanlarca belki Selahattin Tuğsel'i tanıtmak çok güç. Onun Niksar ilçesindeki köyleri meyve ağaçlarıyla donatmak için, yüreğinde taşıdığı coşkuyu, yorulmak bilmez çalışma gücünü anlamak olanaksız. Çünkü o da nesli tükenen yurtsever, özverili, kamu görevlilerinden biriydi.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail