Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 10  - Haziran 1995
1

EKONOMİDE YABANCILAŞMA.

24 Ocak 1980 kararlan, piyasa koşullarına hukuksal temeli oluşturulmadığı için, bugünlere ulaşan bunalımın ortaya çıkışına yol açmıştır. Sermaye piyasasını oluşturacak yasal düzenlemeleri yapmak, sermaye şirketlerinin ticaret hukukundaki konumunu tanımlamak, paraya çevrilebilen değerli kağıtların dolaşımdaki güvence ortamını yaratmak gerekirdi.Oysa 24 Ocak kararıyla ekonomiye bir başıboşluk getirildi..
»»


NECDET ÖKMEN'İN ARDINDAN.

19 Mayıs günü aramızdan ayrılan Necdet Ökmeni kim görse, ona saygı duyardı. Kişiler yaradılışları gereği saygı duyulan, güvenilen insanlar olarak ötekilerden ilk bakışta ayrılabilir.
»»


PARA POLİTİKASINDA TÜRKİYE ve GANA

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Ekonomi bölümünden 1994 yılında mezun olan Ayça Tekin'in ilgi çekici makalesini yayımlamaktan kıvanç duyuyoruz. Bunun bir önemli nedeni, Ayça Tekin 'in daha öğrenciyken, hocası Doç. Dr. Nur Keyder ile birlikte "Türkiye'nin 1987-94 arası para niteliğindeki değişim" konulu bir araştırma yapması ve bunun Üniversite dergisinde yayımlanmasıdır
»»


SOKRATES İLE AKIL YÜRÜTME ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ

- Ey Sokrates, bizleri yönetenlerin akılsız olduğunu anlamaycak kadar mı akılsısız? Nasıl akıllı olabiliriz? Aklımızı başımıza getirmenin yolunu göster bize. Aklımız başımızdayken akıl yolunu yitirdiğimiz oluyor.
»»


SOLDA ARAYIŞ Ve DEMOKRATİK CUMHURİYET PROGRAMI

Sosyal Demokrat siyasal partilerin demokratikleşme, insan haklan, sosyal adalet, planlı kalkınma, sermaye-emek çelişkilerinde emeği koruma türündeki ilkeleri sahipsiz bırakması ve bunun yanı sıra, laiklik, eğitim birliği, adil gelir dağılım ve artıdeğer bölüşümü gibi toplumsal barış sorunlarına yabancılaşması, yeni arayışların doğuşuna yol açmıştır.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail