Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 11  - Ekim 1995
1

ÇİLLERDEN ARTAKALAN EKONOMİ

Dört yıl egemen olan Çillerci ekonomi politikasının olumsuz sonucu peşinden sürüklediğini kabul etmek zorundayız. TBMM'deki yenilgi sadece Çillerci mantığın değil bundan önemlisi sürdürülen özürlü ekonomi politikası gelmektedir..
»»


DÜNYA TARİHİ DÜNYA MAHKEMESİDİR

Büyük Alman ozanı Schiller (1759-1805), bir vakitler, "dünya tarihi, dünya mahkemesidir" (Die Weltgeschich-te ist das Weltgericht) derken, elbette temelde haklıydı. Ne varki, önemli olan yargının biçimsel görülmesi değil, verilen hükmün adaletli olmasıdır. Ve de adalet, kısaca tanımı ile,gerçeğin eyleme geçmesidir.
»»


PLANLANAN PLANSIZLIK

Yedinci Beş Yıllık Kalkınma Planının hazırlanış biçimi ve TBMM'de görüşülmesi, planlı ekonomiye gösterilen ilgisizliğin ne ölçüde artığını kanıtlıyor.
»»


SARAY-BOSNA'DAKİ DRAMIN PERDE ARKASINA İLİŞKİN BİR KONUŞMA

Ankara Milletvekili Sy. M.Vehbi Dinçerler'in 18.7.1995 günü Dünya Radyosu sabah 9 programında bir konuşmasına tanık olduk. O konuşma, Bosna-Hersek dramının perde arkasını ve güdülen ayrılıkçı politikada uzun vadede neyin amaçlandığı ve Türk dış politikasının bu konuda ne denli edilgen, devredışı kaldığını göstermesi bakımından ilgi çekici, yol göstericiydi..
»»


SOKRATES İLE ERDEM ÜZERİNE SÖYLEŞİ

- Ey Sokrates,küçük insanları büyülten, olayların büyüklüğü mü yoksa o olaylardaki erdem yokluğu mu etken? Kitleleri peşinden sürükleyen kişilerin erdemden yoksunluklarını gördükçe, bu denli küçük olmak için büyük mü olmak gerekir diye düşünmeye başlıyoruz.
»»


SOLDA TUTARLILIK ÖZLEMİ

Başbakan Çiller'in kurduğu azınlık hükümetinin 15 Ekim 1995 Pazar günü güven oyu alamaması, nasıl yorumlanırsa yorumlansın, aslında önemli bir gereksinimi sol partilere, kendilerinin tutarlı olup olmadıklarının sergileyecekleri.bir olağağı ortaya çıkarmıştır.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail