Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 12  - Aralık 1995
1

ALMAN AİLE ORTAKLIKLARI

Alman sanayiinde büyük firmaların çoğunluğunun aile şirketleri olduğu görülmektedir.
»»


AVRUPA BİRLİĞİ SONUN BAŞLANGICI

Maastricht Avrupasının içinde manevra yaptığı çıkmaz sokakta, kararsızlığın seli gırtlağa kadar çıktı. .Yazar, makalesinde AB'yi çıkmaz sokak olarak niteliyor. Bu çıkmaz sokağa girmek için bizim siyaset adamları neden bu denli istekli bilinemez.
»»


GÜMRÜK BİRLİĞİ KISKACI

Türkiye Sorunları kitap dizimizin bu sayısında "Gümrük Birliği" konusuna ağırlık vermemizin nedeni, Türkiye’nin başına nasıl çorap örülmekte olduğunu okuyucularımıza açıklamak içindir.
»»


GÜMRÜK BİRLİĞİNE KARŞI İMZA KAMPANYASI

Gümrük Birliğine girmeyi başarı sayarak ülkenin uzun erimli çıkarlarını ipotek altına sokan bugünkü siyasal iktidarın halktan gizledikleri gerçekleri sırası açılklamayı, tarihsel sorumluluk bilincimizin gereği sayıyorun.
»»


GÜMRÜK BİRLİĞİNE SIĞINMAK

Batı'da oluşturulan bir topluluğa girebilmeyi, dışlanmamak, bir ölçüde de batılılaşmak biçiminde algılamaya alıştırıldığımız için, siyasal iktidarlar, bunu övünç kaynağı kabul etmekte ve" halk kitlelerine de öyle sunmaktadırlar. Bunun ulusal onuru zedeleyen en kötü örneklerine şimdilerde tanık oluyoruz.
»»


SOKRATES İLE ONUR ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Onur denilen kavrama bu denli yabancılaşacağımızı düşünemiyor, anlayamıyorduk. Fakat,artık biliyoruz ki, yıllar onurumuzu da aşındırıp götürüyor. Onursuz kişiler olmakla kalmıyor onursuz toplum olmanın da acısını duymaya başlıyoruz.
»»


TBMM'DE GÜMRÜK BİRLİĞİ KONUSUNDA İLGİNÇ BİR KONUŞMA

Aşağıdaki konuşmanın, TBMM'de grubu bulunan sosyal demokrat partinin bir sözcüsü tarafından yapılmasını isterdik. Fakat,ne yazık ki soldaki en büyük partinin iç çekişmelerinden zaman ayırıp ta ülke sorunlarına değinilmesine sıra gelmiyor. Hem DSP ve hem de CHP nin tarihsel işlevinden uzaklaştığını, sol ile sağ arasında kararsızlığını sürdüğünü görüyoruz.
»»


ZELZELEYE DAYANIKLI EKOLOJİK AHŞAP

Türkiyenin gündeminde göz ardı edilen ekonomik ve yaşamsal iki önemli konu var. Bunlardan biri enerji savurganlığı öteksi de demrema dayanıksız yapılar.Behçet Kulguz'un bu makalesini okumanızı öneriyoruz.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail