Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 13  - Şubat 1996
1

GÜMRÜK BİRLİĞİNE KARŞI İMZA KAMPANYASI

Türkiye'yi yönetmek iddiasında olanlar, ne zaman Batı da uluslararası bir birlik oluşturulsa, orada yer almayı Avrupa tarafından önemsenmek, dışlanmamak, Avrupalı olma biçiminde yorumluyor ve olayların arka yüzünü bilemeyen toplumumza da bunu başarı olarak sunuyorlar. Uluslararası birliklere en olumsuz koşullarda üstelik yüzkızartıcı yöntemler uygulayarak girme razı oluyorlar.
»»


SOKRATES İLE GURUR ÜZERİNE SÖYLEŞİ

- Ey Sokrates, seni Araf'ta bile gelip rahatsız ettiğimizi biliyoruz. Erdemli kişiliğin bizleri hoşgörüyle karşılamanı gerektiriyor ama belki de içinden, haklı olarak kınıyorsundur. Kınamalısın. Bunu hakettiğimizi biliyoruz. Ama ne yapalım ki, yaşadığımız ülkede değer yargıları öylesine tersyüz oldu ve öylesine yapaylaştı ki, artık kimin değerli kimin değersiz olduğunu anlayamaz hale geldik
»»


SİYASAL PARTİLERİN PENCERESİNDEN EĞİTİM SİSTEMİNİN GÖRÜNÜMÜ

"Baskın" yada "yiğitler gösterisine" dayandırılan 24 Aralık seçimi, hemen hiç bir partinin, beklediği ya da varsaydığı toplumsal desteğe sahip olmadığını ortaya koydu. Seçime katılan partilerden yalnızca beşi, ulusal barajı aşarak, TBMM'nde temsil edilme olanağını ancak bulabildiler. .
»»


TRT-İNT'DE EKONOMİK DURUM ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ

TRT-INT Kanalında "Merhaba" programını hazırlayan Prof. Dr. Ahmet Gökdere " 1996'nin ilk günü yayımlanmak üzere Ali Nejat Ölçen'i 15 dakika süren bir söyleşiye davet etti. Bir kaç saat karşılıklı çözüm yollarını irdelemesi gereken bir konunun 15 dakika içine sığdırılması olanak dışı olmasına karşın yine de bir kaç temel noktaya değinilebilir düşüncesiyle o davete katılmakta yarar görülmüştür.
»»


TÜRKİYE İLE AVRUPA BİRLİĞİ ARASINDA GÜMRÜK BİRLİĞİ.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin kapısından içeri bakamazken, Gümrük Birliğineb girmesini yadırgamamak olanaksız.. Tekstil sektörü bir yana bırakılırsa, kısa ve orta erimli ekonomik yararlar, daha çok Avrupa Birliğinden yana ağır basmaktadır.
»»


ZELZELEYE DAYANIKLI EKOLOJİK AHŞAP İSKELETLİ YAPILAR

Kentlerin betonlaşmasına, çevrenin kirlenmesine karşı bugün Batı'nın yeni bir arayış içine girdiği görülüyor. Ekolojik ahşap iskeletli evler böylesi bir arayışın ürünü olarak ortaya çıktı. Özellikle enerji tasarrufu, depreme dayanıklılığı yönünden konunun ülkemizde ele alınması, uygulanabilirlik koşullarının incelenmesi ve yapı teknolojisi içindeki yerini alması gerekir.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail