Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 15  - Haziran 1966
1

ANADOLU KÜLTÜRLERİ ARAŞTIRMA MERKEZİ

Anadolumuz, eski dünyanın yeni Asyanın, Afrikanın, Avrupanın düğüm noktasıdır. Bu nedenle, balıkların, kuşların, böceklerin, tüm hayvanların ve bitkilerin biolojik göçleri daima Anadolu'nun topraklarından geçtiler. Anadolu, doğasındaki yaşamsal nedenle akıl alamıyacak kadar çeşitliliğe sahip ayrıca çok ta zengin.
»»


ÇÖPLÜK AĞALARI

M.C kentindeki çöplüğün korkunç öyküsü, Dünyanın gizli kalmış olanlarından sadece birisidir. Milyonlarca insan yaşıyor o kentte. Dolaylı ya da dolaysız milyonlarcası da o çöplükten yararlanıyor. Ulusun gözden çıkardığı, aç çocuklar, çöplük yığınlarında yatıyor. Gazeteciler de tenbihlidir. Bir tek satır yazılamaz,
»»


HABITAT II ve ÜÇÜNCÜ SEKTÖR

Günlerdir Devletin resmi TV programları arasına giren bir reklam ilgimizi çekiyordu. "Türkiye başarıya hazır" ve arkasından HABİTAT II. Bir devletin uluslararası sanat ve kültür etkinliğine ve kentsel yaşamın yeniden düzenlenmesi konularının görüşüleceği toplantılar dizinine böylesi bir reklamla övünç duymasını yadırgıyor ve bunu Batı karşısında zihinlere yerleşmiş olan aşağılık duygusunun görünümü olarak yorumluyorduk. .
»»


SELAHATTlN TUĞSEL'İN ARDINDAN

Honore de Balzac'ın "Köy Hekimi" adıyla Türkçeye çevrilen romanını okumamış olanlarca belki Selahattin Tuğsel'i tanıtmak çok güç. Onun Niksar ilçesindeki köyleri meyve ağaçlarıyla donatmak için, yüreğinde taşıdığı coşkuyu, yorulmak bilmez çalışma gücünü anlamak olanaksız. Çünkü o da nesli tükenen yurtsever, özverili, kamu görevlilerinden biriydi.
»»


SOKRATES İLE KARAKTER ÜZERİNE SÖYLEŞİ.

- Ey Sokrates, karakter, karatersizliğe dönüştü, nedenini öğrenmek için geldik sana. Sen ki karekterini yitirmektense yaşamını yitirmeyi yeğledin.
»»


SOLDAN SAĞA GİDİLDİKÇE

Doruk yayımcılığın kurucusu Niyazi Koçak'ın üstlendiği "Gelecek" dergisi 1996 kış dönemi için Marksizmin tartışılmasını gündeme getirdi ve de çok iyi etti. Prof. Sadun Aren'in bir baş yazısı ilgimizi çekti ve bir şeyler öğreniriz umuduyla okumaya başladık , okudukça da düş kırıklığına uğradık. Neden mi?. .
»»


TÜRK PERSPEKTİFİ

Bayan Kristine Binder'in Die Neue Gesellschaft'ta yayımlanan araştırmasını türkçeye çevirerek okuyucularımıza sunmuştuk. Şimdi, o araştırmaya ilişkin yorum yazımızı bulacaksınız.
»»


ÜLKEMİZDE "EKONOMİK VE SOSYAL KONSEY" KURULMASI DÜŞÜNCESİ ÜZERİNE

Anımsanacağı üzere, 53 üncü hükümetimizin programında "EKONOMİK VE SOSYAL KONSEY" oluşturulacağına ilişkin bir paragraf yer almıştı. Öte yandan DSP lideri Bülent Ecevit'in de, "ülkemizde uzlaşma kültürünün yerleşmesi" yolunda çaba harcandığına dair demeçler verdiği ve buna somut bir örnek olmak üzere hükümete; "İşçilerin, girişimlerin, çiftçilerin, küçük ve orta endüstri girişimcilerinin katılacakları "EKONOMİK VE SOSYAL KONSEY" kurulmasını, önerdiğini basın haberlerinden öğrenmekteyiz.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail