Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 16  - Eylül 1966
1

ATATÜRK CUMHURİYETİ SÜRÜYOR DÜŞÜ

Laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti olarak tanımlaman ya da algılanan Atatürk Cumhuriyeti, ikinci Dünya Savaşı sonrasında biçimlenen "Yeni Dünya Düzeni" ekseni çerçevesinde, adım adım yıkıma uğratılmış ve 1980'li yıllarda ise bu yıkımdan sorumlu olanlar, "Cumhuriyet çınarına" acımasızca baltalarla saldıranlar "cumhuriyeti'i numaralamaya, cemaat ve tarikat temeline oturtmaya, "Yeni Osmancılığı" kurmaya girişmişlerdir.
»»


ÇAĞDAŞLAŞMANIN İTİCİ GÜÇLERİ

Prof. Black'ın kitabını Türkçe olarak yazdığını sanabilirsiniz. Dilimize o denli ustalıkla, arı bir dille çevrilmiş. Çeviri değil, sanki Doç. Dr.M.Fatih Gümüş, kendisi yazmış gibi. Ve Prof. Black'ın çeviriye yazdığı önsözün bitiş tümcesi de ayrıca çok önemli. Diyor ki Prof.Black:
»»


DÜNYANIN YENİ EKSENİ ve EKONOMİDEKİ DENGESİZLİKLERİMİZ

Avrupa Birliğine kabul edilmeksizin, Gümrük Birliği'nin koşullarına boyun eğen ve bunu Türk halkına başarı olarak sunan siyasal iktidar mantığı, Osmanlı dönemindeki ekonomi dişiliğin örneklerinden birini anımsatmaktadır.
»»


SOKRATES ile KORKU ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Ey Sokrates, neden insanlar düşündüklerini söymez gerçeği görmezlikten gelirler. Kimden, neden, niçin korkuyor çekiniyorlar. Şöyle bize, korku nedir, korkusuz yaşamanın bir çaresi yok mu. Bizleri korkusuz yaşamaya alıştırmayan dünyada mıyız. Ya da korkuyla birlikte yaşamaya mı alıştırılıyoruz? Bizleri yönetenler korkmamızdan yarar mı sağlıyor?
»»


SOSYAL DEMOKRASİMİZDE, 1+1 = 1

Matematik gerçekler, çoğu zaman siyasal ve toplumsal olaylarda doğrulanmıyor. Bunun en yakın örneğini ülkemizde CHP ile SHP nin hukuksal birleşmesinde görmekteyiz. Bir ile Bir'in toplamının yine "Bir" olduğuna tanık olduk. Oysa bu iki siyasal partinin birleşmesinden oylarının toplamına yakın oy potansiyelinin doğacağı umuluyordu.
»»


SOSYALİZM, ÖZGÜRLÜK, TOPLUMSAL DAYANIŞMA ve İŞÇİ PARTİSİ GERÇEĞİ

Yazdım yayınlamadılar, konuştum eh şöyle bir anladılar. Politikanın ne olduğunu, ne olmadığını biliyorum. Neki particilik ya bana göre değil, ya da henüz iyice kavramayadım.
»»


SİYASAL İSLAMIN İKTİDARI VE SOLDA TOPARLANMA:

Anadolu topraklarında 200 yılı aşkın süredir "ilerici-gerici" çatışması yaşanmaktadır. Osmanlının son yıllarında görülen Panislamist, Pantürkist akımlara karşın; devrimci, laik ve demokratik Cumhuriyetin kurulması, Kemalistlerin başarısını ve bilinçli bir tercihini göstermektedir. Siyasal İslam, bu akımları güncelleştirmek peşinde.
»»


TEORİDEN PRATİĞE ALİ AĞA KENT PARLAMENTOSU

Aliağanın turistik potansiyeli ve olağanüstü doğa güzelliği, orada kurulan rafineri (ham petrol arıtma) tesisleriyle, acımasız bir kıyıma uğramıştır. Herekede kurulan çimento fabrikasının ve Pendikteki tersanenin ve Büyükçekmece gölünün eteğinde Mimar Sinanin dünya güzeli kargir köprüsünün eteklerindeki çimento fabrikasının doğa güzelliğini hiçe sayan ve arkasından sağlıksız yerleşme birimlerini sürükleyen sanayileşmenin belki de en kötü örnekleridir.
»»


TÜRKİYE'DE ÇAĞDAŞLAŞMANIN EĞİK DÜZLEMİ

Çağdaşlaşmanın itici güçleri ile ona karşı güçler arasındaki çelişkiyi, çatışmayı mı yaşamaktayız? Yoksa, Prof Black (bu sayımızda kitabını tanıtmaktayız) ın belirttiği gibi, "çağdaşlaşmayı sağlayacak liderler kadrosunun yaratılması" kesintiye mi uğradı?
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail