Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 17  - Ocak 1997
1

AVRUPA BİRLİĞİ veTÜRKİYE: SİYASAL KARMAŞA ORTASINDA

Heinz Kramer, Almanyada "Bilim ve Siyaset" adındaki Vakfın kurduğu "Uluslararası Siyaset ve Güvenlik Araştırma Enstitüsünün" kıdemli uzmanıdır. Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkilerine ilişkin pek çok çalışması,yayını var. 3 Mart 1995'te Avrupa Birliğinin 14 üyesince uygulanan baskının sonucun da Yunanistan AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerin yeniden başlamasına kapı açtı.


»»


DİN Mİ BİLİM Mİ?

Tesbihli şeytanlardan biri olan Erbakan, partisinin 5.kongresinde,"asıl laik olan biziz.Biz öteki dinlere de çünkü saygılıyız. Laiklik dine saygıdır, imandır, ateizm değildir" demişti.
»»


EĞİTİM BİRLİĞİNE KARŞIT: İMAM-HATİP OKULLARI

15 Kasım 1996 günüATV'nin Siyaset Meydanı'nda İmam-Hatip okullarıyla ilgili oturuma katılan sy.Gazalcının,o sıkışık programda söyleme olanağınıbulamadığıkimi gerçekleri bu kez biz yorum yazısıekleyerek Türkiye Sorunlar dizimizin 11 ci sayısında yayımlıyoruz
»»


KARA PARA CENNETİ :TÜRKİYE

Nedir kara para? Refahyol iktidarmca kara para nasıl algılanıyor.Ve doğal olarak kayıt dışı ekonominin neden geçer akçesidir? Bu sorulara yanıt ararken Türkiye'nin bir gerçeği, su yüzüne çıkmakta.
»»


KARATEPE'NİN KARANLIĞI

Kayseri Büyük Şehir Belediye Başkanı Karatepenin Atatürk'ü anma törenlerine yüreği kan ağlayarak katıldığını söylemesini eleştirenleri yadırgamak gerekir. Görev nedeniyle o tür törenlere katılıyorrnuş. Üstelik bu hıncı, bu kini unutmayın diyor. Cumhuriyetin okullarında, Cuymhuriyete kinlenebiliyor. Öyle bir mahluk o!
»»


KARŞIMIZA ÇIKAN TARİHSEL FIRSAT

3 yıl sonra Hıristiyanlığın (İsa'nın) 2000 ci yılı kutlanacak. Bu nedenle ülkemize özellikle milyonlarca katoliğin gelmesi söz konusudur. Bu dev hacımda turizm potansiyeli Istanbulda gerçekleşmesi istenen olimpiyad spor yarışmalarından daha fazla turisti hem de yıl boyunca çekebilir.
»»


SOKRATES İLE KİŞİLİK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

- Ey Sokrates,anlat bize, ne demektir kişilik? Neden her geçen gün, kişiliğimizi yitiriyor, kişiliksiz kişiler oluyoruz?Yoksa,kişiliksiz mi doğuyoruz ya da sonradan mı kişiliğimizi yitiriyoruz? Kişiliksiz kişilerce yönetilmeye acaba müstahak kişiler miyiz?
»»


İKTİSAT BİLİM Mİ

ÜRÜN okuyucularıtarafından yılın iktisatçısıseçilen Ali Nejat Ölçenin ödül töreninde yaptığı konuşmada, iktisadın bilim değil disiplin olduğunu söyledi.Bilimin bulguları evrenseldir.
»»


YOLSUZLUK ve DEMOKRASİ

"Siyasal Yolsuzluk" olgusuna, uzun bir süre, demokrasilerin geçiş dönemine özgü bir tür çocukluk hastalığı olarak bakılmıştı. Buna göre,yolsuzluk (curroption) daha çok kamu ve özel kesimlerin açık ve seçik birbirinden ayrıldığı ge leneksel toplumun çağdaş düzene geçmesi sürecinde ortaya çıkmaktadır
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail