Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 18  - Nisan 1997
1

AVRUPA BİRLİĞİ ve TÜRKİYE:

Heinz Kramerin bu makalesinin bir bölümünü 17 ci sayıda dilimize dönüştürerek yayımlamıştık. Bu sayımızda diğer bölümünü bulacaksınız. . Heinz Kramer makalesinde: Türkiye'nin gümrük birliğine girişinin bir başlangıç olmakla birlikte, bunun Avrupa Birliğine tam üyelik için yeterli koşul olmadığını belirtmek istiyor.
»»


ÇAĞ DIŞI YÖNETİM BİÇİMİ: ŞERİAT

İslam'ın kurucusu Muhammet'in ölümünden 24 yıl sonra henüz kemikleri çürümeden, Peygamberin aile halkı iki düşman kampa ayrıldı. Bir yanda eşi Ayşe ve öte yanda en yakın akrabası Ali. Cebel savaşında karşı karşıya geldiler ve o savaş, ıslamın en kanlı savaşlarından biri olarak Tarihe geçti.
»»


SOKRATES İLE YÜZ ÜZERİNE SÖYLEŞİ

- Ey Sokrates, söyle bize gün geçtikçe neden böyle yüzsüzleşiyoruz. Kimimiz giderek yüzsüzleşiyor, kimimiz suratsızlaşıyoruz. Suratsızlarla yüzsüzlerin arttığı bir ülkede yaşar olduk. Anlat bize neden böyle yüzsüzleşiyoruz.
»»


SİVAS 4 EYLÜL 1919 İLE ANILMALI

Kokuşmuş Osmanlı düzeninin yıkıldığı, emperyalist güçlerin yurdumuzu işgal ettiği, padişahın düşman elinde esir ve oyuncak olduğu bir ortamda, Sivas, işgale uğramamış ve en güvenli yer olması nedeniyle de direniş hareketi için "Merkez Üs" olarak seçilmişti. 4 Eylül 1919, ulusal istencin oluştuğu, milli mücadelenin somutlaştığı ve emperyalist güçlere başkaldırının, dünyadaki ilk adıdır. Cumhuriyetin oluşumunun temel taşıdır.
»»


TEK BOYUTLU EKONOMİ

Her ekonominin bir ya da birden çok boyutu olmalıdır, ilk bakışta ekonomin boyutu olur mu sorusu akla gelebilir. Doğal olarak bu soru, boyut sözcüğünü geometrik anlamda kullanmaya alışmış olanların zihninde belirecektir. Konuya bir başka açıdan bakılınca, ekonominin boyutu, onun araçlarının hangi amaçlar doğrultusunda işlediği sorusunun yanıtından ortaya çıkacaktır
»»


TÜRKİYE İLE AVRUPA BİRLİĞİ ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN DIŞARDAN GÖRÜNÜMÜ

Gümrük Birliğine girmiş olmanın, AB üyesi olmaya yetmeyeceğini de ortaya çıkmıştır. AB üyeliği için Batı'nın ileri sürdüğü koşullardan "insan hakları,Kıbrıs,Yunanistan ile anlaşmazlık sorunları" şimdilik sadece öne sürülen görünür nedenlerdir, gerçek nedeni gizlemektedir.
»»


YURTTAŞ GİRİŞİMLERİNİN YASAL ÇERÇEVESİ

Demokrasi "halkın, halk için, halk tarafından yönetilmesi" diye benimsenirse halkı oluşturan bireylerden her birinin, içinde bulunduğu toplulukla, yurduyla, çevresiyle (dolayısıyla kendisi ile) ilgili siyasal ve toplumsal kararların oluşmasında etkili olabileceğinin, siyasal etkinlik gösterebileceğinin, de benimsenmesi gerekir.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail