Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 19  - Haziran 1977
1

EKONOMİK KALKINMA VE EĞİTİMDE MATEMATİĞİN ROLÜ

International Association for Educationel Achievement (IEA), "Üçüncü Uluslararası Matematik ve Doğa bilimleri Araştırması" (TIMSS) test sonuçları yayınlandı. Ortaokul düzeyindeki 45 ülkeden öğrenciler arasında yapılan bilgi yarışması test sonuçlarına göre en yüksek derecede başarı gösterenler Singapur, Hong Kong, Güney Kore, Japonya gibi Uzak Doğu Asya ülkeleri öğrencileri. Almanlar, İngilizler, İskoçlar, Avustralyalılar ve A.B.D.liler orta sıralanda yeralabilmiş. Fransızlar, onların biraz üstünde. Ya bizim çocuklarımız?
»»


GAZALİCI DÜŞÜNCE VE FATİH SULTAN MEHMET.

Erdoğan Alptekin'in bu araştırmasını Türkiye Sorunları kitap dizimize ancak kısa bir özet olarak aktarıyoruz. Okuyucularımızın konuyu ilginç bulacağını sanıyoruz. Kendisi titiz ve dikkatli bir araştırmacıdır. Araştırmasının bir bölümünü bize gönderdiği için kendisine teşekkür ediyoruz.
»»


HALK SAĞLIĞINI KORUYAN YASALAR ÖYKÜSÜ

Sağlığın alınır satılır meta haline geldiği ülkemizde, Dr. Meta Tan'ın Türkiye Sorunları kitap dizimize gönderdiği bu makaleyi ilginç bulacağınızı sanıyoruz.
»»


KEMALİZM'İ DOĞRU ANLAMAK

Kemalizm bir ideoloji olarak betimlenebilir mi? Belirli düşünceler demetinin ideolojik içerikte olabilmesi için, onun belirli toplumsal katmanın ya da topluluğun yararını, çıkarlarını savunması gerekir.
»»


SAĞLIKSIZ EKONOMİ

Sağlıklı bir ekonominin birbirini destekleyen iki boyutu vardır: Parasal boyut ve Reel (nesnel) boyut.Her üretimin emek, sermaye (hammadde dahil) girdisi varsa ve emek girdisi ücret ödenerek sağlanıyorsa, hammadde, sermaye girdisi de fiyat ödenerek karşılanır.
»»


SOKRATES İLE AR YA DA ARSIZLIK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

- Ey Sokrates, neden ar'ımızı yitiriyor giderek arsızlaşıyoruz. Oysa doğduğumuzda bizler arsız değildik. Hepimiz arlı bireyler olmayı kendimiz için ilke kabul etmiştik. Evimizde, okulda ar'ın erdemiyle yaşamayı öğreniyorduk. Ne oldu, neler değişti de ar'ın yerini nitelik olarak arsızlık aldı?
»»


TÜRKİYE'NİN ÜRETİM FONKSİYONU

Ülkemizin planlı döneme geçmesinden bu yana 35 yıl içinde, hâlâ tüketim ve sabit sermaye stokuna ilişkin istatistiksel verilere sahip değiliz. O nedenle, Türkiye, ne kadar tükettiğini ve bölgelerarası tüketim adaletsizliğinin nasıl dağılım gösterdiğini bilememektedir.
»»


YARGILANAN BİR KİTAP

Yalnız Türkiye'de değil dünyada hukuk alanı adil olmayan yargı kararlarının öyküleriyle doludur. Ama öyle sanıyoruz ki hiçbir yargı kararı, Muzaffer İlhan Erdost'un savunmasındaki gibi gerçekler dikkate alınmadan verilmiştir.
»»


ÖZDALGA, SOSYAL DEMOKRASİ İLE DALGA MI GEÇİYOR?

Sosyal Demokrasi - UFUK dergisindeki yazıya eleştiri:Bizdeki sol neden sağa kayıyor? Çünkü,Türkiye'deki sosyal demokrat olduğunu sananlar şaşkınlık içindedir.

»»


ŞERİAT VE DEMOKRASİ

Cumhuriyetin ilkelerine bağlı olarak 1946'lardan beri yaşatılmaya çalışılan demokrasimiz, günümüzde adım adım gerilere çekilmekte, gerici, dinci çıkışlarla yıpratılarak hatta yok edilmeye çalışılmaktadır. Aslında sakıncalı olan karanlığa sürüklenişin izleri yeni değil.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail