Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 2  - Mart 1994
1

AZ OKUYAN ÇOK SUÇ İŞLEYEN ÜLKE: TÜRKİYE.

Türkiye'de yayımlanan kitap sayısı 1991'de her 1 milyon kişiye 110 adet düşerken bu sayı komşumuz Bulgaristan'da 363 ve Yunanistan'da 400 idi. Oysa ülkemizde bu sayı 1970'li yıllarda 190 dolayındaydı. Neden daha az kitap okuyor daha çok suç işliyoruz. Bunun yanıtını bulacaksınız bu incekemede. Dinci kadroların belirttiği gibi laiklik temeline dayalı eğitim sistemiyle hiç ilgisi yok.
»»


HASAN MEZARCI'YA KIZMAYA HAKKINIZ VAR MI?

Mustafa Kemal Atatürk'ün türkiye Büyük Millet Meclisi'nd ona çirkin sözlerle saldırmaktan utanç duymayan Hasan Mezarcı'ya hiç bir kişi ve kurumun kızmaya hakkı olamaz. Çünkü o, laiklik ilkesini yadsıyan eğitim sisteminin bir prototipidir.
»»


HAYALİ İHRACAT KONUSUNDA MALİYE ESKİ BAKANLARI ALPTİMUÇİN ve PAKDEMİRLİNİN YANLIŞLARI.

TBMM'nde kurulan "Hayali İhracat Komisyonu" kadar, konuyu ayrıntılar içinde sürükleyip asıl amacın ne olduğunu unutturan ve de kötü yönetilen bir başka komisyon bugüne hadar herhalde görülmemiştir.
»»


HORTLATILMAK İSTENEN GERİCİ KÜLTÜR.

Osmanlı devletinin köhnemiş kurumları üzerinde, çağdaş, laik cumhuriyet kurulabilir miydi? Bu sorunun yanıtı Kemalist devrimin özünde mevcuttur., belirgindir. Gerici akımlar yalnız laikliğe karşı değil, aynı zamanda çağdaş kültüre karşıdır da.
»»


KARŞI DEVRİM TRAJEDYASININ ÖYKÜSÜ.

Evrensel ilkelerle kurulmuş Cumhuriyetin insan yaşamını bile tamamlamadan nasıl bu denli kısa sürede yozlaştırılmış, çıkmaza sürüklenmiş olabildiğine ilişkin nedenleri ana çizgileriyle gözden geçirmeden doğruyu bulmak ve çözüm üretmek olanaksızdır.
»»


SOKRATES İLE AHLAK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Ahlak denilen kavramı sen buldun. Onu keşfederek dünyaya iyiliğin mi, kötülüğün mü dokundu bilemiyotruz.Söyle bize ahlak ne demektir. Ahlakın ne olduğunu bilmeseydik ahlaksız olmazdık. Ahlakın ne olduğunu anlat bize.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail