Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 20  - Eylül 1997
1

BAŞKANLIK SİSTEMİNE ELEŞTİRİ ve DOKUNULMAZLIK SORUNU

12 Eylül 1980 askeri darbenin 17 ci yıl dönümü nedeniyle Kenan Evren'in bir TV programındaki sorulara verdiği yanıt, kendisinin demokrasi denilen kavrama kuramsal olarak ta ne denli yabancı kaldığını göstermektedir. Soru ilginçti. Yapmayı düşündüğünüz ya da başaramadığınız konular var mıydı? ..
»»


BİR KİTAP:Derin Devlet..

Yazar, İslam Dünyasındaki son yıllarda ortaya çıkan yeniden yapılanma olayına ilginç bir yaklaşımla yorum getirmeye çalışıyor. Derin devleti, "gizli güçlerin, karanlık odakların, egemen sınıfların betimlenmesi için kullanmayı" eleştiriyor ve ona farklı bir tanım getiriyor.
»»


DERİN DEVLET

Eski başbakan Tansu Çiller'e yakın milletvekillerinin "derin devlet" deyimiyle neyi kasıtladıkları pek anlaşılmadı. . Hürriyet Gazetesi köşe yazan Fatih Altaylı bunu devlet içindeki çetelerin devlete egemen olmaları ve bir bakıma kayıt dışı devletin tanımı olarak yorumlamakta. Oldukça ağır bir tümceyle bunu şöyle açıklıyor" "Sorarım bu derin devletten şimdilerde şikayetçi olan alçaklara. O derin devlet dediğiniz şey, sizin yalakalık yaptığınız şahısların kontrolündeyken aklınız neredeydi...
»»


DIŞİŞLERİ BAKANI İSMAİL CEM'E AÇIK MEKTUP:KÜRT SORUNU

Yabancı gözüyle Türkiye'nin sorunlarının bütün unsurları ve niteliklerinin kavranabileceğim sanmıyoruz. Bırakalım yabancı basını, kendi yetkili ve etkililerimiz de sorunlarımızın gerçek yönlerini kavrayabilmiş görünmüyorlar.
»»


PETRO-CLUB TATİL KENTİNDE GÜZELDEN ÇİRKİNE DOĞRU

Side'ye 5 km uzaklıkta Çolaklı köyünün denizle kucaklaştığı yerdeki doğaya güzellik katan ve mimari özelliğiyle de tarihsel mirasımızı yansıtan tatil kentini görenler, hayranlıklarını gizleyemezler. Deniz kıyısında doğayı betonlaştırmadan, kum yığınlarını düzleyerek, yeşille kaplayan ve kucaklaştıran bu olağanüstü güzellik nasıl yaratıldı?.
»»


SOKRATES İLE GERÇEKÇİLİK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

- Ey Sokrates nedir gerçek ve gerçekçilik? Zihnin bir niteliği midir ya da bir belli eğitimin ve kültür birikiminin sonucu mu?
»»


YENİ TÜRK LİRASI ve ENFLASYON

Bir yıl öncesi Türk Lirasından sıfır atma düşüncesinin anlamsızlığı anlaşılınca şimdi de Devlet Bakanı Güneş Taner'in "yeni Türk Lirası"ndan söz etmesi gibi, üzerinde düşünülmeden söylenmiş bir tasarımla karşılaştık. Ekonominin bürokratlarının da yadırgadığı ya da bilgilerinin olmadığı bu açıklamayı sayın Devlet Bakanına kimin önerdiğini bilmiyoruz.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail