Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 21  - Kasım 1997
1

EKONOMİDE SEFALETİN DÜNÜ

Bir zamanlar sefaletin ekonomisi gündemdeydi. 1980'lerden sonra da ekonomi hızla sefalete sürüklenir oldu.
»»


KAYBOLAN KÜLTÜRÜMÜZ

Büyük Türkolog RADLOV, kuzey Hazar'da yaptığı arkeolojik kazılarda Türk sanatlarını, tarihini ortaya koyan bir çok belgeyi gün ışığına çıkarmıştı.Batı dünyası da bu bulgular sonucunda, İslam kültürüyle bütünleşen, Türk sanatları olduğunu öğrenmiş oldu. Fakat RADLOV'un çalışmaları gerek Rus imparatorluğunca, gerekse onun devamı olan Sovyet Yönetimince, Türklüğü birleştirip, bütünleştireceği kuşkusu ile sansüre uğratıldı.
»»


SOKRATES İLE GÜZELLİK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

- Ey Sokrates doğduğumuz gibi neden güzel kalmıyoruz. Bizi kimler niçin çirkinleştiriyor. Ya da biz mi çirkinleşmek istiyoruz. Çirkinleşmedikçe mi amacımıza ulaşmamız olanaksız. Bu soruların yanıtını aramaya çalışırken zihnmiz tümden karıştı.
»»


SOSYAL SERMAYE

Türkiye. Ekonomi Kurumu ile Pamukkale Üniversitesinin Denizli'de ortaklaşa düzenlediği "Hızlı Sanayileşen Kentler: Denizli Örneği" sempozyumunda, Pof. Dr. İsmail Türk soru sorarken aynı zaman "Sosyal Sermaye" konusunda çok tutarlı ve son derece gerçekçi bir konuşma yaptı,
»»


VERGİ GELİRLERİNİN ARTIŞINDA MUHASEBE MESLEĞİ

Ergonomi disiplininin temel amacı, “insan-makina-iş-çevre uyumu”nu sağlamak olduğuna göre; vergi olayında üç ana unsur bulunmaktadır. Bunlar, Devlet-Muhasebeci ve mükelleftir. Bu üç ayrı unsur uyumlu bir biçimde işlevini yerine getirmelidir.
»»


İLKÖĞRETİM DERS KİTAPLARI

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü ile Ankara Kültür Merkezi'nin ortaklaşa düzenlediği ve Haziran 96'da kitap haline getirilen sempozyum, Türkiye ile Almanya'daki "İlköğretim" ders kitaplarına ilişkin ilginç sonuçları ortaya çıkardı.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail