Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 22  - Ocak 1988
1

BİR PROFESÖRÜN YANILGISI:

Op. Dr, Aytekin Ertuğrul'un Cumhuriyet Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Sy. İlhan Selçuk'a gönderdiği yazıdan yanıt almamış olmalı ki, aynı yazıyı TÜRKİYE SORUNLARI kitap dizimize göndermek gereksinimi duymuştur. Kitap dizimizin her geçen gün ilgi çeken ve MEDYA 'nın bilerek ya da bilmeksizin boş bıraktığı bir alanı dolduran niteliğiyle gelişmekte olduğunu görmekteyiz. MEDYA 'nın bıraktığı boşluğun başında, okuyucunun Türkiye gerçeklerini öğrenmekte, duyduğu gereksinime yeterince yanıt verememesinden kaynaklanmaktadır.
»»


DÜNYANIN ÇEVRESİNDE DOLAŞAN HAYALET: KÜRESELLEŞME

1990'lardan beri moda haline gelen sözcüklerden biri de "küreselleşme" dir. Teknolojik gelişmenin sonucu küreselleşmenin, siyasallaşmasıdır bu konuda sakıncalı olanı.Politikacı da bu modanın dışında kalamadı o da, iyi görünmeyen ekonomik tabloya bir gerekçe için , hemen "küreselleşme" ye sarılmaktadır.
»»


ENFLASYON. PROF:DR:OCAKÇIOĞLU'NUN MAKALESİNE ELEŞTİRİ

Prof. Ocakçıoğlu 12 Aralık ve Ocak günleri Cumhuriyet gazetesinde birbirini tamamlayan iki makalesi yayımlanmış ve Op. Dr. Aytekin o makaleye ilişkin yazılı tepkisini ortaya koyarak bir kopyasını da bize göndermişti. Söz konusu makaleyi irdelemek gereksinimi duyduk ve makalenin hemen ilk satırlarındaki bir yanlışlık ilgilimiz çekti.
»»


SOKRATES İLE DEĞER ÜZERİNE SÖYLEŞİ

- Ey Sokrates, "değer"in ne olup ne olmadığını öğret bize .Değerlilerin değersizleştiği değersizle
rin değer kazandığı bir ülkeden geliyoruz. Eskiden böyle değildik bizler. Kimin değerli kimin değersiz olduğunu bilirdik. Herkes bilirdi bunu. Kişiler de kendi değerlerinin ne olduğunu bilir ve de değerliymiş gibi davranamazdı, tavır sergileyemezdi. Oysa şimdi kimin değerli kimin de
ğersiz olduğunu anlayamaz hale geldik. Nedir gerçek de ğer, nasıl ölçülür? Biz mi değerin ne olduğunu unuttuk
onu ölçemez hale geldik ya da değer mi bizi terk etti?
»»


TBMM'NIN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Mustafa Kemal Atatürk'ün bir temel niteliği, TBMM tutanaklarında hemen göze çarpar. O nitelik te konuşmalarında kesinlikle ikna yöntemini değil, tersine ispat yöntemini kullanmasıyla betimlenebilir. Şimdiki siyaset adamlarımızın demagojiye kaçan ikna yöntemine Mustafa Kemal'de rastlanılmaz.
»»


TÜRK PARASINDAKI DEĞER KAYBININ ELEKTRİK ENERJİSİNE ETKİSİ.

Ekonominin döviz ve dış borç gereksinimi ekonomi uzmanları tarafından ötedenberi, iç tasarruf yetersizliğiyle açıklanmış ve asıl nedenin ekipman üretim teknolojisinin yetersizliğinden kaynaklandığı gözardı edilmiştir.
»»


İSTİHDAM YARATMADA AMERİKAN MODELİNİN ELEŞTİREL ANALİZİ

Bu yazı, İsviçreli ekonomist ve kimya mühendisi, İsviçre Sosyal Demokrat Partisi (SPS) Bern milletvekili, Millet Meclisi'nde "Ekonomi Komisyonu" üyesi, Zürich Üniversitesi eski öğretim üyesi, Dünya Ticaret Konferansı danışmanı, Rudolf H. Strahm'ın, geçtiğimiz kasım ayı içinde, Zürih Halkevinde yaptığı konuşmadan, dilimize çevrilmiştir.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail