Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 23  - Mart 1998
1

KÖRFEZDE YENİ BİR SAVAŞ TEHLİKESİ

1990 Körfez savaşı sonrasında ABD Başkanı Bush,"yeni dünya düzeni"ni açıklayan konuşmasında, bölgedeki sürekli hale gelen karışıklıkların önlenemeyeceğini de söylemeyi ihmal etmemişti. Bunun yanısıra, o dönemdeki ABD Dış İşleri bakanı James Baker, "silahsızlanma yarışının önlenerek, bundan böyle bölgeye yeni silah gönderilmesinin durdurulması gerektiğini vurgulamıştı. Ne var ki, 1991'den bu yana, sözler havada kalmış, körfez ülkeleriyle 50 Milyar dolar dolayında silah siparişinin bağlantısı yapılmıştır.
»»


SOKRATES İLE YALAN ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Ey Sokrates,, Araf'tan dünyamızın nasıl çirkinleşmekte olduğunu görüyor musun? Acaba oradan bizlerin gittikçe nasıl yalancı olduğumuzu fark ediyor musun? Neden böyle giderek yalan söylüyoruz. Neden yalancıların yönetmesine razı olmaktayız. Yalan söylemek bir gereksinim mi, ya da bir yöntem, çıkar sağlama aracı mı?
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Mustafa Kemal'e karşı olan gerici kadrolar TBMM'nde kurtuluş savaşının düzenli orduyla değil, Cerkez Ethem'in milis güçleriyle kazanılacağını da ileri sürerek onunla ilişki içine girmişlerdi..
»»


TOPTANCI HALLER YASASINjN ENFLASYONA OLUMSUZ ETKİSİ

1998'in ilk ayında enflasyonun üç haneli rakama tırmanmasının nedenini Başbakan Mesut Yılmaz, meyve ve sebze fiyatlarındaki artışa bağlamış Refah Partisi belediye başkanlarını suçlamıştı. Bu suçlamada acaba gerçek payı var mı?
»»


ÖZELLEŞTİRME ÇAPRAZI

. Belli egemen güçler, özelleştirmeyi, ekonomiyi esenliğe kavuşturacak, düzenleyecek, verimliliğin artmasmı sağlayacak sihirli bir yol olarak sunmaya başladılar ve kitleleri buna inandırmayı başardılar.
»»


ÖZÜRLÜLÜKTE DEVLETİN ÖZÜRÜ

Devletin ülkemizde tüm özürlülerden özür dilemesi gerekir.
»»


ŞİLİ'DE SEFALET KOL GEZİYOR.

Bu yazıda, dizginsiz kapitalist ekonomik düzenin ve özelleştirmenin uygulandığı Şili'de, nüfusun bir bölümü bolluk ve savurganlık içinde yaşarken, büyük bir bölümü de yoksulluk içinde kıvranmaktadır. Her ne kadar, ele alınan Şili örneği tek değilse de, dünyanın başka yörelerinde de benzer örneklerle karşılaşılmaktadır.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail