Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 25  - Eylül 1998
1

SOKRATES İLE TUTARSIZLIK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Ey Sokrates, kamusal yönetiminde üst düzeylere yerleşmiş kişiler gibi asık suratlı değilsin. Onlar gibi, düşündüğünden farklı, eyleminden ayrı sözlerle bizleri avutmuyor, kandırmıyorsun. Ne zaman zihnimiz karışsa, sana geliyor, senden doğrunun doğru, gerçeğin gerçek olduğunu öğreniyoruz
»»


30 EYLÜL ÇARŞAMBA AK MI, KARA MI?

Maliye Bakanlığımız 29 Temmuz 1998 günlü Resmi Gazete de yayınlanan 4369 sayılı yasaya dayanarak 30 Eylül 1998 tarihini "mali milat" ilan etti. Kuşkusuz yasayı hazırlayanlar ve kabul ederek yürürlüğe koyanlar bilmiyorlar kmı i bu ülke kara para cennetidir.
»»


NASIL BİR DEVLET YAZIMIZA İLGİNÇ BİR YORUM

Yeni Ufuklar adlı aylık bir dergi yayımlayan ve okuyucula rına ücretsiz ulaştıran, bu uğurda özveri ve kahır çekmeye katlanan Dr. Aytekin Ertuğrul 'dan aldığımız ilginç yorumu aşağıya aktarıyor ve gösterdiği ilgi ve duyarlılığa teşekkür ediyoruz.
»»


PAKİSTAN CUMHURBAŞKANI İLE RÜŞVET-ŞERİAT ÜZERİNE SÖYLEŞİ.

Pakistan, şimdilerde rüşvet-şeriat girdabına iyiden iyiye yuvarlanmış gibi. Eski başbakan Benazir Butto'dan sonra halen iktidarda bulunan başbakan Navaz Şerif, ağır rüşvet (yolsuzluk) uçlamaları ile karşı karşıya. Can çekişme noktasına gelen iktidarını sağlamlaştırabilme düşüncesi ile "şeriat hukuku "nu getirmeye niyetlenmesi sonucu, çevresindeki çember iyice daralmıştır.,
»»


SÖMÜRGE EKONOMİSİNE DOĞRU DEVLETSİZ EKONOMİ EKONOMİSİZ DEVLET

. Sömürge Ekonomisine Doğru adlı makalede serbest piyasa ekonomilerinin kırılgan olduklarını ve en ufak olumsuz bir rüzgarda bunalıma sürükleneceklerini belirtmiş ve dışardan esen bir rüzgarla hatta yerle bir olabileceklerini yazmıştık. O yazdıklarımızın bugün gerçekleşmiş olduğunu ve Türkiye 'nin pa mük ipliğine bağlı ekonomisinin nasıl bir girdabın içine sürüklendiğini görmekteyiz.
»»


T.B.M.M.'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

T.B.M.M.'nin gizli celselerinde Mustafa Kemal'in kimliğini ve düşünce sistemindeki diyalektik bütünlüğü daha belirgin biçimde görmekteyiz. Başarılarının gizi, olayların gelişeceğini önceden görebilmesinde ve ilkelerden ödün vermeyişinde belirginleşiyor. Çerkez Ethem olayında pek çok mebus, aradaki derin sorunu anlaşmazlık olarak nitelerken, Mustafa Kemal tersine konuyu ilkesel açıdan almakta ve soruna anlaşmazlık açısından değil tersine bir temel ilkenin varolup olmayacağı açısından baktığını görmekteyiz.
»»


İLAÇTA PATENT SORUNU

Ulusal devletleri uluslar üstü sermaye karşısında etkisiz bırakıp, sömürgeleştirmeye çalışan küreselleşme anlayışı ilacın, patent kapsamına alınmasını da gündeme getirdi. Amaç belli: bu alanda tekelleşmeyi sağlayarak girdiği ülkede yerli ilaç sanayini yok etmek.
»»


İSLAM DÜNYASININ ALEVİ, Şİİ, SÜNNİBÖLÜNMRSİNDE SASANİ KRALININ KIZI.

Alevilik, herşeyden önce Hz. Muhammed'in amcasının oğlu ve kendisinin damadı Hz. Ali'nin imamlığını ve halifeliğini kabul edenlerin, O'nu ve soyundan gelenleri kalbten büyük bir sevgiyle sevenlerin oluşturduğu kesimdir.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail