Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 26  - Kasım 1998
1

SEKA İŞÇİSİ ÜRETEREK DİRENDİ DİRENEREK ÜRETTİ

Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun SEKA İzmit Müessesesini kapatma kararına emekçilerimizin bilinçle ve bilgelikle karşı çıkarak, tüm düşün farklılıklarını bir yana atıp ve üretimi aksatmadan, hatta arttırarak direnişlerinin kısa ve erdemli bir öyküsünü bulacaksınız bu yazıda. Avukat Sayın Murat Özveri'ye bu yazısı için ne denli teşekkür etsek azdır
»»


12 EYLÜL ÖNCESİNE DÖNMEK İSTİYORUM

Ben, 12 Eylül öncesine dönmek istiyorum. Çünkü; 12 Eylül öncesi eline aynı kişilerce silah tutuşturulan ve "vatanı kurtarmak" gibi ulvî (!) amaçla birbirlerini öldüren gençler vardı.Tek kabul edilmeyen olumsuzluk buydu. Ya şimdi?
»»


AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE

Uzun yıllar Batı Almanya'da mühendis olarak çalışan ve orada kendisini kanıtlayarak mühendislik bürosu kuran Behçet Kulguz'un Avrupa Birliği'ni bir başka açıdan irdeleyen ve kimi tarihsel gerçeklerin hala güncelliğini koruduğunu belirten bu yazısına yer vermenin yararlı olacağını düşündük.
»»


HUKUKSUZ DEVLET, DEVLETSİZ HUKUK ÖZDEŞLİĞİ

Türkiye'nin bugünkü bunalımını iki temel sorun içinde özetleyebiliriz. Bunlardan birisi "devletsiz ekonomi - ekonomisiz devlet" özdeşliği ise ötekisi de "devletsiz hukuka neden olan hukuksuz devlet" olgusudur.
»»


SOKRATES İLE KOLAYCILIK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

-Ey Sokrates. ülkemizdeki aydınların pek çoğu senin gibi davranmıyor. Eleştiriye, farklı düşünceye ve söylediklerinin irdelenmesine kapalıdırlar.
»»


T.B.M.M.'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

T.B.M.M.'nin gizli celselerinden Mustafa Kemal'in sabırla fakat tutarlı ve gerçekçi yorumları ve kararlarıyla Meclisi nasıl yönlendirdiğine tanık olmaktayız. Kendisine duygusal da olsa yöneltilen eleştirilere karşı tersine duygusal davranmamakta ve savaşın düzenli ordu ile kazanılacağına ilişkin kararından da ödün vermemektedir.
»»


TÜRKİYE CUMHURİYETİ'Nİ ÖZVERİLER YARATTI

Gazinin nasıl bir amaçla Anadoluya geçtiğini anlamışlar ve Yüksek İşgal Komisyonunda askeri ateşe olan Wyndham Deeds, bir gece yarısı, Sadrazam Damat Ferit'i uyandırarak bu konu hakkındaki endişesini bildirmiş Damat Ferit'de "kuş uçtu bile" demişti.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail