Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 27  - Ocak 1999
1

ÇEK ÇİNGENELERİNİN ÇEKTİKLERİ

Çek Cumhuriyeti görünüşte hoş görülü ve barışçıl bir ülkedir. Oysa 300 000 Çingeneye gelince durum değişiyor. Genel nüfusun %3'ünü oluşturdukları halde hoş görüyle karşılanmıyorlar. Kendilerine iş verilmiyor. Yapılan saldırılar da gittikçe artmaktadır.
»»


EĞİK DÜZLEMDE SİYASET VE EKONOMİ

Türkiye'de siyaset adamlarımız durduk yerde sorun yaratıyor ve yarattıkları sorunları çözümsüz bırakıyorlar. Çözebilseler belki de sorun yaratmayacaklar. Sonunda Gordiyomun kılıcı (süngüsü demek daha doğru) sorunu çözüyor, yeni sorunlar yaratarak.
»»


KIRSAL KESİMDE DEMOKRATİK ÖRGÜTLENME MODELİ

Ülkemiz üretici köylülerinin ana sorunu ulusal gelirden hak ettiği payı alamaması, giderek yoksullaşmadır. Üretici köylülerin yoksulluk çemberini kıramamasının ana nedeni; üreticilerin yeterince örgütlenememesi ya da örgütlenmesinin engellenmesidir..
»»


SOKRATES İLE ÖN YARGI ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Neden ön yargılarımızdan arınamıyor, zihnimize yerleşmiş inançlardan ya da kanılardan kurtulamıyoruz? Ön yargılarımızı aşmanın nasıl üstesinden gelebiliriz? Yalınız biz mi ön yargılarımızın tutsağıyız? Bizleri yönetenler,
»»


T.B.M.M'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Mustafa Kemal'kurallar içinde kalmaya ve kural dışına çıkmamaya özen göstermektedir. Oysa, şimdiki siyaset adamlarımız için kurallar söz konusu mudur? Ülkemizde kuralsızlık, kurallaşmaya başladı.
»»


VENEZUELA: ÜLKE ZENGİN HALK YOKSUL

Venezuela,rda yapılan başkanlık seçimlerinde, 44 yaşındaki emekli paraşütçü Albay Hugo Chavez, oyların %56'sını alarak, devlet başkanı olarak seçildi. Rakibi liberal-muhafazakar Henrique Salas Römer ise oyların ancak %40'ını alabildi.
»»


YENİ UFUKLAR DERGİSİ'NDEN

Sayın Ali Nejat Ölçen, Hukuksuz Devlet-Devletsiz Hukuk başlıklı yazınızı okudum. Bu başlık, tarihi bir başlık olmuş. Bugün bir başka tarih sürecini yaşamaktayız. Bu tarih sürecinin en önemli olayı, Cumhuriyetimizi yıkmak isteyenlerle yıktırmak istemeyenlerin savaşımıdır. .
»»


ÜNİVERSİTELERİMİZDE ÖNEMLİ BİR GEREKSİNİM: EĞİTİM KLÜPLERİ

Mehmet Ali Ceyhan 75 yaşında genç bir emekli öğretmen. Öğretmenlik görevine 1937'de Erkilet köyünde başladı. 1971'de Bursa Eğitim Enstitüsünde emekliye ayrıldı. Boş durmadı, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünü bitirdi, Orta Doğu Amme idaresinde diploma programını geçekleştirdi. Okullarımızda "insan" öğretilmiyor,diyor M.Ali Ceyhan. Kimdir insan, nasıl sağlıklı yaşayabilir ve nasıl sağlıklı düşünebilir. , bunları öğretiyor Mehmet Ali Ceyhan ve eşinin birlikte
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail