Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 3  - Nisan 1994
1

BUNALIMLI EKONOMİ ve DIŞALIM SAVURGANLIĞI

Ekonomideki kriz, kapitalizmin Türkiye'de çarpık işleyişinin doğal sonucudur Özel sektörün rekabet dışılığı,vergisini ödememesine devletin hoşgörüyle baktığı, toplumun tüm katmanlarının savurganlığa itidiği ve savurganlığın da öncülüğünü devletin yaptığı, ürettiğinden daha çoğunu tükettiği, verimliliğin de düşük olduğu bir ekonom, hangi önlem alınırsa alınsın çöküntüden kurtukabilir mi?
»»


KARŞI DEVRİM TRAJEDYA'SININ ÖYKÜSÜ.

İnsanlık tarihi, bizi kuşaklar gibi üç farklı dönemi yaşadığına tanık olmamıştır. Yaşama gözlerimizi açtığımız zaman, kurtuluş savaşının ateşi hala tütüyordu.
»»


SOKRATES İLE LAİKLİK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Ey Sokrates söyle bize laiklik ne demektir? Kimi dinsizlik diyor, kimi dini dünyaya karıştırmamak diyor. Hangisine inanalım, zihnimiz tümden karıştı..
»»


SOVYETLER BİRLİĞİ'NDE ve ÇİN'DE ÖZEL SEKTÖR ve EKONOMİK REFORMLAR.

Ekonomik reformlardan önce Çin Halk Cumhuriyeti'nde (1979) ve Sovyetler Birliği'nde (1985) üretim araçları ve mülkiyet sisteminde iki tür sahiplik vardı. Devlet ve kooperatifler. Sonraları durum nasıl değişti?
»»


TOPLUMSAL SORUNLAR VE SORUMLULUKLARIMIZ:..

Muammer Aksoy ve Uğur Mumcu, her ikisi de dimdik, korkmadan yaşadılar, yılmadan, ödün vermeden, yazdılar, konuştular, inandıkları doğruladan sapmadan ölüler, öldürüldüler. Ölmediler, ölümsüzleştiler.
»»


YILAN ÖYKÜSÜ:SOLDA BİRLEŞME

Siyasal yelpazenin "sol"suz olmayacağı düşüncesi yaygınlaşmış, bir ölçüde gereksinime dönüşmüştür. Ancak toplum şunu da soruyor: Sol nerdede, ne yapıyor? Ne yazık ki bu sorunun yanıtını da veren yok.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail