Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 30  - Eylül 1999
1

EMPERYALİZM VE TÜRKİYE

Türkiye'deki özelleştirmelerin hemen tamamı, Dünya Bankası'na bağlı olarak Amerikan danışmanlık şirketlerinin belirleyiciliği ve yönlendiriciliği altında yapılmaktadır..
»»


SOKRATES İLE SAYGINLIK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

- Sokrates, sen, bildiğini iyi bilen bilmediğini bilen kişisin. O yüzden sana geliyor, doğrunun doğru, yanlışın yanlış olup olmadığını öğrenmeye çalışıyoruz. Yanlışı, doğruymuş gibi gösterenlerin ülkesinde yaşadığımız için, yanlışların doğru, doğruların yanlış olduğunu düşünmeye alıştık.
»»


T.B.M.M'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Mustafa Kemal'in bir özelliği, kişileri tanıması ve onlara ne ölçüde güveneceğini çok iyi betimlemesinde görüyoruz. . Devlet adamı olmanın gözardı edilemez koşuludur bu. Güven duyarken güven duygusu uyandırmak.
»»


YARDIM EDİYORUZ DİYE

Amerika'nın kullanmak istediği üçüncü Dünya Devletleri politikacılarını ülkesine davet ettiği, beyinlerini yıkadıktan sonra geri gönderdiği öteden beri bilinmektedir.Sayın Cumhur Ersüner de: "Amerika ile anlaştık. Türkiye'de ne kadar çok fabrika kurarlarsa iki ülke için o kadar iyi" biçimindeki konuşmasını geçen yıl Amerika dönüşü yapmıştı
»»


YARGITAY BAŞKANI SAMİ SELÇUK VE ÖTESİ

Yargıtay Birinci Başkanı Sy. Sami Selçuk'un 6 Eylül 1999 günü "Adli Yıl Açış Konuşması" na ilişkin tepki ve eleştirilere bakarak onun siyasal İslam ve kökten dinci ya da tarikat bağımlılarına ödün verdiği, Cumhuriyetin temel ilkelerine karşı çıktığı biçiminde yorumlanmasında gerçekçilik payı var mı, sorusu bu satırları yazan kişinin zihnini de kurcalamaktadır.
»»


ÜRETMEDEN TÜKETMEK.

Pazarören Köy Enstitüsü'nde, ana-yapının giriş kapısının üstüne taşlara oyularak yazılmış şudizeler okunurdu:
"Bozkırı baştanbaşa yeşille öreceğiz;
Tanrı 'nın geç kaldığı işi biz göreceğiz..
.

»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail