Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 31  - Kasım 1999
1

ADALETİN ADALETSİZLİĞİ SARMALINDA SİYASET

Ahlak yönünden iki kişiyi bir arada görüyoruz:Tansu Çiller ve Muhsin Yazıcıoğlu yanyana. Oysa, 24.Arahk 1995 seçimlerinde Tansu Çiller, Mesut Yılmazı Büyük Birlik Partisi üyelerinden kimileri listesine aldığı için ağır bir dille eleştirmiş ve eleştirileri radyo ve TV'ler aracılığıyla kamu oyuna da yansıtılmıştı. Dile getirdiği suçlama da şuydu:Anavatan Partisi, Kahraman Maraş katliamına katılanı izmir'den aday göstermektedir. Kim idi bu kişi?
»»


AHMET TANER KIŞLALI'NIN ARDINDAN

Toprağın altında bile aydınlıktasın.
Fakat onlar,

»»


CHP KÜRESELLEŞİYOR MU?

Türkiye'nin geleceği, CHP'nin geleceğidir sözünün doğru ve geçerli olabilmesi, yeni CHP'nin nasıl olması gerektiği sorusuyla eş anlamlıdır. Cumhuriyeti kuran, kurumlarını oluşturan Mustafa Kemal Atatürk'ün partisinin genel seçimlerde yenilgiye uğrayarak parlamento dışı kalmasının ülke düzeyinde yaşanan sıkıntılarını gidermek, ancak sol ideolojinin sulandırılmaksızın yeni bir öğretiye kavuşturulmasıyla olanaklıdır
»»


KÜRENİN DIŞINDA KÜRESELLEŞMEK İSTEYEN ÜLKE: TÜRKİYE

ABD Başkanı Clinton'un ülkemizi ziyaretindeki konuşmaları ve davranış biçimli öyle sanıyoruz ki kamu oyumuzda büyük sevecenlik yarattı. Güzel konuştu diyorlar. . Neden? Çünkü oralarda ve de Batı'da devlet yönetmek ciddi bir iştir. Bill Clinton'un nasıl konuşacağını, neler söyleyeceğini yalnız kendisi değil, danışmanları ilebirlikte hazırlar. her gün TV ekranlarında boy gösterip abuksabuk konuşmazlar.
»»


SOKRATES İLE NİTELİK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Ey Sokrates, hiç kimse neyi niçin öyle düşündüğünü ya bilmiyor ya da düşüncesini açıkça söylemenin kendisine yarar mı zarar mı sağlayacağını kestiremiyor.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Meclisin gericiler grubuna göre, Saltanat ve Hilafet güven altına alındığı zaman B.Millet Meclisi'nin gereği kalmayacak ve kendisini kapatması gerekecekti.
»»


TÜRK TOPLUMLARI BİRLİKTELİĞİNDE YARATILACAK EKONOM..

Görevimiz Avrasya'da Türk Toplumlarının ilk aşamada hızla aile ekonomisine, yönlendirebilmek olmalıydı. Böylelikle sağlıklı beslenmeyi, ailelerinin bütünlüğünü, aile ekonomisinden birlikte üretim metodlarma (kooperatifçiliği, anonim şirket kuruluşlarını) geçişi ve her oluşumun dışında da gerçek demokrasiyi hızla kabul edebilecek hale getirebilecekti.
»»


ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÜLKELERİNDE MİLYONLARCA İNSANIN RÜYASI: KÜRESELLEŞME

1999 yılının Ocak ayında İsviçre'de "Davos" kentinde düzenlenen "Dünya Ekonomik Forumu" toplantısında tartışılan en önemli konu küreselleşme olmuştur. Bilindiği gibi, sıradan kimseler için bu kavram oldukça ürkütücüdür. Haklılar mı? Bu çok önemli soruya en yansız ve gerçekçi yanıtı ABD'in ünlü Masachusette Institute of Technology (M.I.T.) profesörlerinden Paul Krugman vermiştir. Aşağıda onun kimi sorulara verdiği yanıtlarını bulacaksınız.
»»


İlginç bir araştırma CUMHURİYET VE SAĞLIK

Kemalist devrimlerin içinde bir önemlisi toplum ve yurttaş sağlığıyla ilgili devrimlerdir. Anadolumuzda, kitlesel yaygınlığı olan, sıtmayı,veremi,frengiyi,trahomayı ortadan kaldıran bu devrimlerdi. Yer yüzünde bir benzerine rastlanamaz.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail