Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 32  - Aralık 1999
1

TBMM'İNİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Kemal o gün gizli celsede (8 Şubat 1921) "Efendiler" diyordu."Zatı Şahane İstanbulda düşman süngüsü altınayken, iradesini kullanmaya gücü yoktur, yani esirdir ve bie esir Meclisimi onaylayamaz. Mehmet Akif Ersoy, Londra Konferansına gönderilecek heyetin Padişahın oluruna sunulmasını önermişti..
»»


DEĞİŞEN DÜNYA VE HALK SAĞLIĞI

50 yılın sosyal getirileri çok olumlu yönde gelişime uğramıştır. Örneğin 1955'li yılların başında ortalama ömür (yaşam umudu) yer küresinde 46 yıl iken, 1990'larda 64 yıla ulaştı. Aynı dönemde bebek ölüm hızında her 1000 canlı döğumda 156 iken 62' ye inebilmiştir.
»»


LORD CURZON' UN AMACI GERÇEKLEŞİYOR MU?

Ülkemiz İkinci Dünya Savaşından sonra 55 yıl süresince ekonomisini alın teriyle onararak, 21.yüzyıla girebilmiş midir? Ekonomik gelişmesini sürdürebilmek için, Lord Curson'un sözünü ettiği iki devletten birine ulusal güvenliğini bile tehlikeye atmak bahasına diz çökmek zorunda bırakılmıştır
»»


CLİNTON'UN KONUŞMASI

ABD Başkanı Clinton'un T.B.M.M' nde yaptığı konuşma geniş yankı uyandırdı ... Konuşmasının bir yerinde şöyle demişti: Atatürk,1927 yılında bu Mecliste verdiği bir söylevde,Türkiye'nin öteki ülkelerle ilişkilerini gözden geçirirken, Amerika'nın ötekilerden daha çok kabul edilebilir,olduğunu söylemiştir. . Tümüyle yanlış bilgiler içeren bu söylediklerinde, Atatürk,ne büyük söylevinde ve ne de öteki konuşmalarında "ABD' nin ötekilerden daha fazla kabul edilebilir" türünde bir söz sarfetmiş değildir.
»»


SOKRATES İLE SORUMSUZLUK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

- Sokrates ükemizde bizleri yönetenler sorun yaratmakla uğraştıkları için onların yarattığı sorunlara çare aramak bizleree kalıyor. Neden hem sorun yaratıp hem de yarattıkları sorunu kendileri çözmekten uzak kalıyorlar. Bu denli bilgisiz ve beceriksiz, sorumsuz mu bizleri yönetenler. Söyle Sokrates, sorumluluk ne d-mektir. Neden gittikçe daha sorumsuz kişiler oluyoruz.
»»


UTKU OLAN BİR TUTKU: AVRUPALI OLMAK

Utku olan Avrupalı olmak tutkusu. Avrupalı olmak ne demek. Nasıl Avrupalı olunur. Daha doğrusu gerekli midir?Başkalarının verdiği kararla Avrupalı olunur mu?
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail