Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 33  - Şubat 2000
1

BOLLUK İÇİNDE DARLIK ÇEKEN ÜLKE :TÜRKİYE. ENERJİ DARBOĞAZI

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 2.Enerji Sempozyumundaki konuşmasında "Türkiye'nin enerji bunalımında olduğunu" söylemesini yadırgamak gerekir. Bunca temel atma törenlerine katılıp binlerce kilometre yol kat ettiğinin ve yüz binlerce kişinin elini sıktığının, on binlerce kişiye el öptürdüğünün istatistiklerini tutan bir Cumhurbaşkanı'nın enerji bunalımından söz etmesi olanaklı mıdır? Kendisi Elektrik İşleri Etüt İdaresi kaynaklı su mühendisiyken bunca yıl başbakan olarak ülkenin yazgısında rol oynarken ,bir gün ülkenin enerji darboğazıyla karşılaşacağını nasıl olur da düşünemez?
»»


GÜNEŞTEN GELEN ENERJİ

Türkiye'de güneş enerjisinin elektrik üretimine dönüştürülmesinin en geniş uygulama alanı tarım sektörü olabilir. Bugün başta ABD olmak üzere güneşten ve rüzgardan milyonlarca kw elektrik enerjisi üretilmektedir. Örneğin Avrupada ve özellikle Baltık ülkelerinde üretilen elektrik enerjisinin % 30'u rüzgar gücünden sağlanmaktadır. Kuveyt ,dünyanın petrolü tükenmeye yüz tuttuğunda, güneş enerjisinden elde edeceği hidrojeni yakıt olarak kullanmak ve satabilmek için ABD üniversiteleri ile yıllar önce araştırma projelerine milyonlarca dolar harcamakta.
»»


SOKRATES İLE GÜÇ ÜZERİNE SÖYLEŞİ

-Ey Sokrates, güçsüz olmak bizlerin ödev,işlevi,yazgısı mıdır?Neden ülkemizde güçsüzler güçlüleri yönetiyor ve neden güçlüler güçlerini kendi çıkarları için kullanıyor? Güç bir araç mıdır?
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Bir devletin gücü, kural ve ilkelere bağlılık derecesiyle ölçülür.. Ülkenin içinde bulunduğu sorunların başında kuralsızlığın ve ilkesizliğin geldiği yadsınamaz. Mustafa Kemal Atatürk'ten sonra onun kurduğu ve kurumlarını güçlükler içinde oluşturduğu genç Türkiye Cumhuriyeti eğer bugün tanınmaz duruma gelmişse,ilke ve kuralların göz ardı edilmesinden kaynaklanmaktadır tüm bu sorunlar.
»»


TERMİK SANTRALLARIN KÜLLERİ

Termik santralların çevreye savurduğu küllerin ne denli değerli bir kaynak olduğunu anlatmaktaydı o yazı. Etibankın küllenen dosyalarındaki kayıt numarası 171/0191-556'dır
»»


ŞERİAT İLE İSLAM AYNI ŞEY DEĞİL (Mİ!)

Prof.Dr.Neşet Çagatay'ın İdarecinin Sesi dergis'ncu.padişahı II.Mahmut tarafından "tıb ve mühendislik okulları" açılmış değildir. Sultam Mahmut, mühendis mektebi açmamıştır. İlk mühendis okulu, "mühendishanei berrii hümayün" adıyla 1795 'te IV.Selim tarafından açılmış ve daha sonra da 1847'de I.Abdülmecit döneminde "Topçu ve Mimar mektebi" adını almıştır
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail