Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 34  - Mart 2000
1

FAİLİ BELLİ CİNAYET: NÜKLEER ENERJİ.

Cinayetlerin sadece adam öldürmekle sınırlı olduğu sanılmamalı. Bugüne değin faili belirsiz kalan cinayetlerin yanı sıra,uzun erimli ve kansız cinayetlerin sessiz sedasız işlendiği bir ülkede yaşamaya başladığımızın pek çoğumuz belki de ayırdına varmamıştır.
»»


ADAM ARIYORUM

Adam arıyorum doğru sözlü, gözü pek
»»


AET- AB SÜRECİNDE TÜRKİYE

20.yüzyılın ortalarında Avrupa kıtasındaki uzun erimli barış sürecinin başlamasının siyasal ve ekonomik dengeye bağlı olduğunu ilk sezinleyen kişi, Fransız Dışişleri Bakanı Robert Schuman oldu. 1951'in 18 Nisanında geleneksel Fransız-Alman çatışma-sını önleyecek olan tasarımını Belçika,Lüksemburg ve Almanya ile ortak bir anlaşmaya dönüştürdü..Avrupa Birliğinin doğuşuydu bu.
»»


AİDS'E KARŞI SÜNNET AİDS'E KARŞI SÜNNET

Sünnet,genel olarak din ve kabile geleneklerine ya da kültüre bağlı olarak yapılıyor. Küçük bir deri parçasının kaybıyla, AİDS hastalığının büyük olasılıkla önlendiği anlaşılmaktadır. Fakat bu sonuç,göründüğü kadar da basit değil. Sünnetle AİDS (daha doğrusu hastalığa neden olan HİV virüsü) arasındaki ilinti,10 yıldan fazladır tartışılıyor.
»»


BATILI GÖZÜYLE İSLAM

İspanya iç savaşı,Batı dünyasında düşünürlere bir takım gerçekleri görebilmelerine dayanarak,yarınları kurtaracak yeni düşünceleri araştırmaya başlattı.
»»


BULGARİSTAN'IN NÜKLEER SANTRALLARI KAPATMA KARARINI "AB" ALKIŞLIYOR.

AB'nin genişlemesi konusunda yetkili olan Günter Verheugen, Bulgar Hükümetinin Kozloduj nükleer santralının 1 ila 4 reaktör ünitesini vaktinden önce kapatma kararını almasın övmektedir. Konuyla ilgili olarak, Verheugen, Sof-ya'da Başbakan Kostov ile bir görüşme yapmıştır.
»»


SOKRATES İLE KADER (YAZGI) ÜZERİNE SÖYLEŞİ

-Sokrates, bizleri yöneten, geleceğimizi saptayan ve uygun görülen bir yolun dışına çıkamayacağımızın planlaması mıdır yazgı? Eğer öyleyse bu planlamayı kim yapıyor. Biz kendimiz kendi geleceğimizi değiştirmek, yeniden düzenlemek gücüne sahip değil miyiz?
»»


T.B.M.M'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Kurtuluş savaşının nasıl ve ne tür yoksulluklar ve olanaksızlıklar içinde kazanıldığını bugün anımsayanlar çok azdır ve Mustafa Kemal devrimlerini içlerine sindiremeyen, şeriat özlemcilerinin ve nankörlerin sayısı da gittikçe artmakta.
»»


TAŞKÖMÜR' ÜN DRAMI

Siyasal iktidarlarımızın bir süreden beri gözden çıkardığı doğal kaynaklarımızdan biri de kuşkusuz taşkömür varlığımızdır. 1985'de yılda 7260 bin ton taşkömür üretimini gerçekleştiren Türkiye,ne yazık ki yeteneksiz ve yetersiz ellere terk edilerek bu üretim hacmı her yıl azalmış 1988'de 6688 bin tona,1995de 2248 bin ve 1998'de de 2136 bin tona kadar inmiştir
»»


Önemli bir kitap:YENİ DÜNYA DÜZENİ ve TÜRKİYE

Kitap iki cilt ve toplam 1010 sayfa büyük bir emeğin ürünü ve bir baş yapıt. ÜSİAD'in büyük ödülünü kazanmış. Metin Aydoğan,Kita-bın 1.cildinde birinci bölüm, 21.yüzyıla girerken,küreselleşmenin, üretimdeki karmaşıklığın yanısıra beraberinde taşıdığı sorunlar tarih bilinci içinde ele alınıp incelenmektedir.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail